Re:Skats: Kriptovalūta gūst arvien lielāku popularitāti

Populārs investīciju veids ir finanšu līdzekļus ieguldīt kriptovalūtā, galvenokārt tieši iegādājoties bitkoinus. Kriptovalūtas lietotāji ir gados jaunāki cilvēki, kuri nebaidās riskēt ar saviem līdzekļiem svārstīgajos valūtas kursos. Pēdējā laikā arvien vairāk uzdarbojas telefonkrāpnieki, kuri no iedzīvotājiem ik mēnesi izkrāpj vairākus desmitus tūkstošus eiro fiktīvu kriptovalūtas ieguldījumu veikšanā.

Kriptovalūtas pastāv jau vairāk nekā desmit gadus, taču vairums iedzīvotāju vēl joprojām nav iepazinušies ar to būtību, vai vienkārši nav ieinteresēti. Kriptovalūta jeb kriptonauda ir digitāls maiņas vai maksāšanas instruments, kas radīts ar skaitļu kodēšanu. Kas īsti ir bitkoins, ēters, ripple, trons, eos un citas kriptovalūtas? Jautājām finanšu tirgus analītiķiem, uzraugiem, datu drošības un kriptovalūtu ekspertiem. “Tas ir alternatīvs digitālās naudas risinājums, digitāls aktīvs, kas nav uzskatāms par naudu, ko saprotam dolāri un eiro, mazliet citādākā formā, kriptogrāfikskais risinājums, blokķēde, uz kā pamatā tas tiek veidots,” stāsta Edmunds Rudzītis, FKTK Finanšu instrumentu tirgus uzraudzības departamenta vecākais uzraudzības eksperts.

Bitkoina eksperts Kristaps Kaupe norāda: “Mums ir dažādu valstu valūtas, kuras kontrolē centrālās bankas. Bitkoinu var uzskatīt par interneta naudu, bet tur nav viena institūcija, tur ir programmas kods, kur uzrakstīts, cik būs bitkoini.”

Bitkoins savulaik izgudrots tam, lai cilvēki varētu sūtīt līdzekļus viens otram internetā bez starpnieku, kā bankas līdzdalības. Šo gadu laikā izstrādātas arī daudzas citas kriptovalūtas, taču bitkoins ir populārākais. Patlaban kriptovalūta ir viens no populārākajiem investīciju instrumentiem, taču daudzviet to izmanto arī kā maksāšanas līdzekli. “Kriptovalūtas var izmantot par preču pakalpojumu. Bitkoinus pieņem, lai varētu nopirkt, popularitāte ir mazāka, tai pašā laikā ir dažādi bankomāti, kur kriptovalūtu var samainīt,” stāsta Edmunds Rudzītis.

“Ir atsevišķi uzņēmumi, kas pieņem bitkoina maksājumus, privātpersona var arī dabūt, esmu dzirdējis, ka lietotus auto ir veikusi maksājumus ar bitkoinu. Salvadorā jau divus mēnešus bitkoins paralēli ASV dolāram ir kā oficiāls norēķinu veids, jebkurā veikalā var norēķināties,” saka Kristaps Kaupe .

Norēķini ar bitkoiniem ir pieejami arī Latvijā – “airBaltic” bija pirmā lidsabiedrība pasaulē, kas no 2014. gada ieviesa norēķinus ar bitkoinu starpniecību. Kad klients maksā par savu lidojumu, viņu kriptovalūtas automātiski tiek konvertētas uz eiro pēc pašreizējā valūtas maiņas kursa. Kopš šī laika šo pakalpojumu izmantojuši vairāk nekā 1000 klientu un pēdējā laikā novērots straujš šādu darījumu kāpums. Turklāt, kā skaidro aviokompānijā, no šī gada tiek pieņemti ne tikai bitkoini, bet arī citas kriptovalūtas, tostarp “Bitcoin Cash”, “Ether” un “Dogecoin”. Arī bankas kļūst arvien atvērtākas kriptovalūtu darījumiem.

Galvenie kriptovalūtas lietotāji ir cilvēki vecumā no 20 līdz 40 gadiem. Ja būtu brīva nauda, jaunieši priekšroku dotu tieši investīcijām kriptovalūtās - tajās vēlētos investēt teju ceturtā daļa jeb 23% Latvijas iedzīvotāju vecumā līdz 30 gadiem, liecina nupat veiktā bankas “Citadele” aptauja. Kriptovalūtas pēdējo gadu laikā ir iemantojušas lielu popularitāti visā pasaulē, to iegādes iespējas aug, iespējas gūt lielu peļņu, faktiski neko nedarot, vilina. Tam vairāk pievēršas arī cilvēki, kuriem interesē spekulēt un izmantot biržas, lai apmainītu vienu kriptovalūtu pret citu, piemēram, bitkoinu pret kardano, tādējādi savam koinam paaugstinot vērtību. “Kāds grib seko intereses pēc, neko nepērk, neiegulda, interese paskatīties, vai koini nobruks, citi nopietni iegulda, jūtīgāki pret cenu svārstībām,” saka Kristaps Mors, finanšu blogeris.

Līdz ar kriptovalūtu straujo popularitāti līdzi nāk arī ēnas puses un arvien biežāk tiek ziņots par krāpniecības gadījumiem. Nesenākais gadījums - novembra sākumā Jēkabpils policijā saņemts iesniegums par to, ka, solot lielu peļņu, no Jēkabpils iedzīvotāja izkrāpta nauda. Vīrieti sociālajā vietnē “Facebook” uzrunājusi nepazīstama persona, stāstot par lieliskajām iespējām kriptovalūtu biržā īsā laikā nopelnīt daudz naudas. Vīrietis noticējis un instalējis savā datorā “Skype” demonstrēšanas režīmu, ļaujot svešām personām piekļūt viņa datoram. Un sākotnēji viņš ticējis, ka attālināti tiek apmācīts un viņa ieguldītie līdzekļi tiešām nes peļņu. Pārskaitot dažādas naudas summas, kopumā viņam izkrāpti vairāk nekā 11 tūkstoši eiro. “Visbiežāk cilvēki iekrīt uz viltus investīciju shēmām, kad cilvēkus pierunā investēt kriptovalūtās, vai kāds cits investīciju variants, valūtas tirdzniecībā vai akcijās, cilvēki zaudē naudu tāpēc, ka platformas ir viltotas, ielikuši naudu, kas nav saistīta ar biržu, atgādina reāli tirdzniecības platformu, bet darījumi notiek tikai iekšienē. Jūs redzēsiet, ka jūsu nauda strauji aug, bet brīdī, kad mēģināsiet kaut ko dabūt ārā, tad, lai dabūtu naudu, ir jāsamaksā nodokļi, tad jums jāsamaksā komisija, kas būs jāmaksā klāt un klāt, visus būsiet samaksājuši, bet nauda tāpat neatnāks,” pauž Gints Mālkalnietis, “CERT.LV” kiberdrošības eksperts.

Ar šādām un līdzīgām shēmām cilvēki ik mēnesi zaudē vairākus desmitus tūkstošus eiro. Tāpēc drošības eksperti uzsver - uzticēt savu naudu investīcijām var tikai organizācijām, kas norādītas finanšu un kapitāla tirgus komisijas mājaslapā.

Lai gan bitkoina darījumus ir iespējams izsekot, tas ir gan sarežģīti, gan dārgi. Turklāt dažas kriptovalūtas ir īpaši izstrādātas tā, lai darījumus nevarētu izsekot. Šī iemesla dēļ kriptovalūtas nereti tiek izmantotas noziedzīgos darījumos. Maldīgs ir priekštats, ka šī salīdzinošā anonimitāte ļautu izvairīties no nodokļiem, ja bitkoinus izvēlas kā investīciju vai peļņas avotu.

Kriptovalūtas eksperti un jomas uzraugi uzsver - vislielākā atbildība jebkādos kriptovalūtas darījumos ir tikai pašiem iedzīvotājiem. Kā norādījis “SEB” grupas galvenais stratēģis Johans Javeuss - tik ilgi, kamēr bitkoins neapdraudēs tradicionālās valūtas kā maksāšanas līdzekli, valdības un centrālās bankas visā pasaulē ļaus tam turpināt dzīvot. Taču visu bitkoinu entuziastu lielais sapnis par to, ka kādu dienu bitkoins valdīs pasaules valūtu tirgū, šķiet, paliks tikai sapnis. 


Foto: Freepik

Projektu līdzfinansē NEPLP no sabiedriskā pasūtījuma līdzekļiem
#NEPLP2021