Reformas vajag, bet pamatojumus arī. Ķekavā piketē pret aģentūru apvienošanu

Ķekavas novadā paredzēts apvienot un reorganizēt vairākas pašvaldības aģentūras. Tādējādi varēšot novērst iestāžu darbības pārklāšanos un ieekonomēt aptuveni 100 000 eiro. Iedzīvotāji gan bažījās par pakalpojumu saņemšanu pēc reorganizācijas, savu neizpratni pauda piketā.

Pašvaldības aģentūrā “Ķekavas ambulance” iedzīvotājiem iespējams saņemt gan ģimenes ārstu, gan arī dažu speciālistu pakalpojumus. Tomēr tagad pašvaldība vēlas ambulanci pievienot Sociālās aprūpes centram, kā arī izveidot jaunu aģentūru, kurā būtu apvienota Ķekavas novada pašvaldības sporta aģentūra un Baldones sporta komplekss. Iedzīvotāji par plānoto reorganizāciju ir neizpratnē, savu neapmierinātību pauda piketā. “Es esmu tikai par pārmaiņām. Tikai par to, kas notiek labāk, bet te, manuprāt, ir esošā sagraušana. Tad redzēs, kas būs,” saka piketa organziatore Aina Ancīte.

Daudzi no sanākušajiem ir aktīvi sporta nodarbību apmeklētāji vai treneri, kurus uztrauc sporta dzīves pieejamība pēc reorganizācijas. “Nodarbojamies ar boulingu, par to nemaksājam. Mums ir ieplānota diena, bet tad var būt tā, ka pēkšņi izdomā, ka ir jāmaksā vai var neieplānot mums laiku, bet gribas sportot. Nekas nav skaidrs, tiešām,” uzsver piketa dalībniece Marita.

Savukārt treneri bažījās, ka pēc reorganizācijas var izrādītes, ka nebūs, kas bērnus apmāca. “Ja gudrā Ķekavas domes izdomā, ka treneris vai fizkultūras skolotājs drīskt strādāt tikai vienu slodzi, Tas nozīmē, ja skolotājs visu dienu strādā skolā un trenē bērnus, tad vakarā viņam ir liegts savas zināšanas nodot tādiem bērniem, kuriem ir talants,” saka trenere Zane Krūmiņa.

Ne mazāk neskaidru jautājumu ir par ambulances pievienošanu sociālās aprūpes centram. Līdz šim ārsti-speciālisti bijuši darba ņēmēji aģentūrā, bažas esot, ka, mainot kārtību, ambulance var palikt bez speciālistiem. “Mums arī dakteri – kā visur – ir pirmspensijas vecumā. Ja būs nesaprotamas reformas, kas aizies pensijā, vai būs vietā? Nav jau tā, ka te speciālisti ļoti raujas uz šo pusi, lai gan te ir Ķekava,” saka ambulances darbinieks Uģis.

PA “Ķekavas ambulance” direktors, domes deputāts Juris Jerums: “Tās ir divas blakus esošas un pietiekami sadarboties spējīgas nozares, bet pietiekami atšķirīgas, katra ar savu specifiku. Kas ir pie šīs lēmumu pieņemšanas absolūti nesaprotami, konsultācijas un sarunas ar ārstiem vispār nav bijušas. Nav arī plāna, kā tas darbosies.”

Starp aptuveni 40 piketētājiem ir daudzi kādreizējie novada vadītāji un pašreizējie opozīcijas deputāti. Tomēr viņi noliedz, ka aģentūru reorganziācija varētu būt iemesls, lai kārtējo reizi sašūpotu vadības krēslu. Tikmēr pašreizējā domes vadība teic, ka arī bagātajai Ķekavai jādomā, kā dzīvot taupīgāk. Ķekavas novada domes priekšsēdētāja pirmais vietnieks Andris Vītols: “Aptuveni no abu iestāžu apvienošanasietaupa aptuveni 100 000 eiro. Protams, ka tas ir vērts, jo jebkāda naudas summa, ko mēs ietaupām, ir svarīga.”

Sīkākas detaļas, kā iestādes darbosies, pēc reorganizācijas plašākai sabiedrībai nav pieejamas, jo tas esot deputātu darba materiāls. Ķekavas novada domes priekšsēdētājs Juris Žilko: “Protams, ka šajā lēmumprojektā un pavadošajos dokumentos nav akadēmiski uzrakstītas visas nepieciešamās lietas. Tas ir virziens, kurā dome strādās.”

Lēmums par iestāžu apvienošanu tiek skatīts šodienas domes sēdē, bet jaunajā veidolā pašvaldības aģentūrām paredzēts sākt darbu no nākamā gada janvāra.