Reģionālajās augstskolās budžetu vietas pildās kūtri

Tuvojoties jaunajam studiju gadam, daudzviet augstākās izglītības iestādēs rīko papildus uzņemšanas. Reģionālajās augstskolās ReTV Ziņām atzīst, ka šogad budžetu vietas pildās kūtri - joprojām ir daudzas valsts apmaksātas studiju vietas; tikai pašu studentu nav.

Vidzemes Augstskolas darbā iesaistītie cilvēki šobrīd dalās ar ierakstiem – ir brīvas daudzas budžeta vietas studijām augstskolā. “Būsim pilnīgi godīgi, ka cerējām tā kā uz labāku rezultātu... Kopumā tā kā domājām, ka esam pietiekoši atpazīstami, ar pietiekoši labu reputāciju, zinātne novērtēta labi, absolventiem labas atsauksmes... Iespējams, arī mana kļūda, ka es šo atpazīstamību pārvērtēju. Šogad atšķirībā no citiem gadiem mārketinga kampaņu netaisījām,” saka Gatis Krūmiņš, Vidzemes Augstskolas rektors.

Pirmajam kursam bakalaura un koledžas līmeņa programmās atvēlētas 150 valsts budžeta vietas. “Uz šo brīdi redzam, ka daži desmiti, mēs varam runāt par 20, 30 vietām, kas ir valsts budžeta vietas, kas nav aizpildītas, bet, nu, skatīsimies – vēl mēnesis ir laika. Mēs vēl varam ņemt dažādus faktorus, šogad tūrismā ir mazāk. Sabiedriskajā telpā saka – viss ir slikti, tūrisms apstājies, tūristiem vajag pārmācīties darīt citas lietas. Iespējams, tas ir vienai daļai licis šaubīties,” pauž Gatis Krūmiņš.

Līdzīgi šī gada kritumu skaidro Ventspils Augstskolā. Pirmā kursa studentiem no kopā 320 budžeta vietām, šobrīd aizpildīta vien puse – 170. “Tie skaidrojumi ir dažādi. Protams, tas, kas notiek pasaulē – jauniešu vēlme doties uz lielajam pilsētām. Ar neziņu par rudeni – tā rezultātā iespējams stabilāk savu nākotni redz lielajā pilsētā Rīgā, kas arī varbūt tulkojās kāpēc reģionu augstskolās ir mazāk pieteikumu,” pauž Edgars Žukovskis, Ventspils Augstskolas pārstāvis.

Ventspils Augstskolā gan piebilst – atsevišķās programmās, piemēram, tulkotāju, inženierzinātņu un biznesa vadības, gan esot studēt gribētāju pieaugums. Taču par brīvajām vietām Ventspilī saka – jāņem vērā arī tas, ka studētgribētāju skaits kopumā ir kritis. Rožaināka situācija ir Liepājas Universitātē. “Kopumā situāciju vērtējam pozitīvi. Ir vairākas iepriecinošas tendences. Uz šo brīdi noslēgtais līgumu skaits gan budžeta, gan maksas vietās jau ir lielāks, nekā bija pagājušajā gadā uzņemšanas procesa stadijā,” saka Māra Zeltiņa, Liepājas Universitātes studijas prorektore.

Liepājas Universitātē gan pamata, gan maģistra studijās pirmkursniekiem iezīmētas vairāk nekā 300 budžeta vieta. Tur pieļauj, ka vietas varētu neaizpildīties vien atsevišķās programmās. “Ļoti izteikts pieaugumu skaits bija mākslas jomu programmā un maģistrantūrā, savukārt - rakstniecības studijās. To visu analizējot, noteikti nav viens faktors, kurš to ir ietekmējis. Droši vien, ka tas ir jaunais mācību saturs skolās, kurš pamazām ienāk,” saka Māra Zeltiņa.

Daugavpils Universitātē, kur visos studiju līmeņos kopā ir 700 budžeta vietu, saka – šis gads nav citādāks kā iepriekšējie. Izdarītās izvēles visai tradicionālas – pieprasīts veselības aprūpes un sociālo zinātņu bloks, taču joprojām sliktāk, kā gribētos, pildās STEM zinātņu programmas. “Rādītājs ir pietiekami labs, protams, ka šinī gadā vērojams studentu pieplūdums tieši jaunā studiju programmā, kas tiek izveidota pilnīgi no jauna – tās ir māszinības. Eksaktās zinātnes ir tā joma, kur vēlētos redzēt daudz vairāk jaunos pirmkursniekus, kuri vēlētos studēt šajās programmās. Šī interese šajās jomās katru gadu sarūk,” pauž Jānis Kudiņš, Daugavpils Universitātes rektora vietnieks.  

Daugavpils Universitātē Jānis Kudiņš uzskata – ierobežojumi un attālināto studiju režīma riski pat ir veiksmes atslēga, attiecinot uz šī gada uzņemšanu: “Ja mēs skatāmies kā no Daugavpils, kā no reģiona neaizplūda studenti uz Rīgu vai uz ārzemēm, bet viņi palika mācīties reģionā, attiecīgi ar to domu, ka varbūt šeit tās mācības kaut kādā veidā tuvāk pie mājām notiks, un šeit varētu turpināt studijas. Varbūt šeit tas to ir veicinājis.”

ReTV uzrunātās augstākās izglītības iestādes gan atzīst – uzņemšana studijām turpinās; pieredze rāda, ka otrajā un trešajā kārtā pieteikumu ir vienlīdz daudz, tāpēc ir cerība, ka budžeta vietas tomēr ar laiku aizpildīsies.


Foto: Freepik