Reģionālajās koncertzālēs kultūras programmas kļūst demokrātiskākas

Reģionālās koncertzāles pamazām sāka atgūties no kovida pandēmijas sekām, bet nu klāt jauna krīze. Augot energoresursu izmaksām, jādomā, kā taupīt pašiem, vienlaikus – kā nezaudēt apmeklētājus. 

Koncertzālē “Cēsis” nupat aizvadīts Andrejam Žagaram veltīts opermūzikas koncerts ar vairāku starptautiski atzīstu mākslinieku piedalīšanos. Lai gan biļetes nebija lētas, uz šo pasākumu tās izpirka ātri. Koncertzāles mākslinieciskā vadītāja ReTV gan stāsta – biļetes pašlaik pērk neilgi pirms pasākumiem. Tas saistīts ar piesardzību, kas aizsākās vēl pandēmijas laikā. Koncertzāles “Cēsis” mākslinieciskā vadītāja Inese Zagorska saka: “Mēs esam mazliet paplašinājuši zemāko biļešu kategoriju, zonējumu, vairāk paplašinājuši šīs zemākās cenas un arī programmas ziņā, varbūt tā ir vairāk demokrātiskāka, saprotamāka.”

Līdzīgi šī brīža sabiedrības interesi par kultūras pasākumiem un biļešu cenu politiku vērtē Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” un arī Latgales vēstniecībā “GORS”, Rēzeknē. “Ja privātais sektors, ir kaut kā atguvies, skatoties, tad akadēmiskās mūzikas vai kāds cits profesionālās mākslas veids – ir vēl ko saņemties,” pauž Latgales vēstniecības “GORS” vadītāja Diāna Zirniņa. Koncertzāles “Lielais dzintars” valdes priekšsēdētājs Timurs Tomsons pauž: “Mēs nevaram īsti palielināt biļešu cenas, tas saistīts ar resursiem, kuri iedzīvotājiem pieejami, tiklīdz palielinām, tā pārstāj pirkt biļetes, tāpēc saglabājam pieejamību kultūrai.”

Reģionālajās koncertzālēs skaidro: lai gan ēkas ir jaunas un energoefektīvas, aizvien jāmeklē risinājumi, kā taupīt elektrību un siltumu. Piemēram, samazina apgaismojumu, maina ventilācijas un apkures režīmus. Savukārt Latgales vestniecībā “GORS” mainīts administrācijas darba laiks. Diāna Zirniņa: “Pirmdienās pirmo reizi “GORS” parastā režīmā ir pilnībā slēgts. Nav pieejama izstāžu zāle, informācijas centrs, kase, kafejnīca un darbinieki, kuri pieraduši strādāt pirmdienās, nāk uz darbu sestdienās, kad mums ir pasākumi un mēs māju vairāk darbinām.”

Reģionālo koncertzāļu galvenais uzdevums ir nodrošināt profesionālās mākslas pieejamību Latvijas reģionos. Šim mērķim šogad un nākamgad valsts radusi līdzekļus Eiropas fondos. Taču koncertzālēs uzsver: lai varētu piesaistītu augsta līmeņa pasaules māksliniekus, darbs jāplāno ilgtermiņā. Pretējā gadījumā neziņā par finansējumu nākotnē nākas arī atteikties no starptautiski atzītiem māksliniekiem, jo daudzi uzstāšanās grafiku plāno pat piecus gadus uz priekšu. 


#SIF_NVZ2022