Rehabilitācija pēc Covid-19 izslimošanas

Nacionālajā rehabilitācijas centrā “Vaivari” jau astoņus mēnešus darbojas rehabilitācijas programma pēc Covid-19 pacientiem. Šogad to izmantojuši 288 pārslimojušie, bet rinda uz šo pakalpojumu ir gara. Veselības ministrs gan uzsver, ka tas ir tikai sākums. Rehabilitācijas pakalpojumus varēšot saņemt arī vairākās reģionālajās un vietējās slimnīcās.

Katrs otrais Covid-19 pacients ar vidēju vai smagu slimības gaitu vēl vairākus mēnešus pēc slimošanas izjūt sekas. Kopš pagājušā gada nogales Nacionālajā rehabilitācijas centrā “Vaivari” šādu pacientu atlabšanai izveidota rehabilitācijas programma. “Tā var būt vienkārši konsultācija pacientam no 1/2h līdz pat trīs līdz četrām nedēļām, kā mums ir uzturējušies pacienti ar smagākām komplikācijām. Pēc šim nedēļām viņi pēc kāda laika atgriežas uz novērtēšanu, vai ir jāturpina rehabilitācija vai nav,” saka Inese Svikliņa, Nacionālā rehabilitācijas centra “Vaivari” Covid-19 rehabilitācijas nodaļas vadītāja.

Visbiežāk Covid-19 pārslimojušajiem atkal jāiemācas elpot. Vijas kundze pēc četrām Vaivaru centrā pavadītajām nedēļām, šodien lepni saka, ka pāris stundas jau varot iztikt bez tā saucamajām skābekļa ūsām. “Man bija ļoti smags gadījums. Abpusējs plaušu karsonis, un vispār man teica, ka plaušas ir nekādas. Pateicoties te gan fizioterapeitiem, ergoterapeitam, gan masierei ir tik tālu, ka es varu aiziet logu atvērt vai uz labierīcībām.” “Smagākos gadījumos diemžēl pacienti ļoti ilgstoši ir skābekļa atkarīgi. Tādus attālinātus rezultātus mēs vēl līdz galam nevaram vērtēt, jo tā slimība ir ļoti jauna un rehabilitācija arī, bet jebkurā gadījumā tie smagie pacienti, kuri jau ir atgriezušies, ko mēs esam izrakstījuši kā skābekļa atkarīgus. Atkarība ir mazinājusies, funkcionalitāte ir uzlabojusies, un es pat ceru, ka daļa no vieniem pat atkal atgriezīsies darbā, bet ne tik ātri,” saka Inese Svikliņa.

Šogad Vaivaros rehabilitāciju saņēmuši 288 Covid pārslimojušie. Pavasarī Covid-19 izslimojušo rehabilitācijai piešķirti 1,9 miljoni eiro, no kuriem Vaivari saņēma vairāk nekā 420 000 eiro. Tomēr arī uz šo pakalpojumu ir rinda, kurā pašreiz gaida nedaudz vairāk nekā 200 cilvēku. “Vaivari ir rehabilitācijas jomā galvenā iestāde Latvijā. Tāds centrs, bet tai pašā laikā ir paredzēts, ka tos rehabilitācijas pakalpojumus varēs saņemt arī citās vietās Latvijā. Arī vairākās reģionālajās slimnīcās un vairākās vietējās slimnīcās,” pauž Daniels Pavļuts, veselības ministrs.

Smagākajos gadījumos pacienti rehabilitācijas centrā nonākot tieši no slimnīcas, bet, ja Covid-19 pārslimots vieglā formā, tomēr funkcijas ir traucētas, jāgriežas pie ģimenes ārsta, kas nosūtīs uz konsultāciju un izvērtēšanu.

Pašreiz Vaivaru rehabilitācijas centrs strādājot ar citām ārstniecības iestādēm, lai izveidotu vienotu izpratni par to, kā atpazīt nepieciešamību pēc rehabilitācijas pēc Covid-19 pacientiem.