Represētais Edgars Luzers audzē pasta baložus

1949. gada 25. martā aptuveni trešdaļa no visiem deportētajiem uz Sibīriju bija bērni vecumā līdz 16 gadiem, starp kuriem arī sešgadīgais aizputnieks Edgars Luzers un abi viņa brāļi. Lai gan skarbos apstākļos, cīnoties par izdzīvošanu, ir aizritējuši bērnības un pusaudža gadi. Edgars, būdams pensijā, tāpat kā izsūtījuma laikā savam priekam sācis aizrauties ar pasta baložu audzēšanu.

Kā Omskas apgabala Suhoja ciemā, arī tagad aizputnieka Edgara Luzera šķūņaugšā ierīkota vieta pasta baložiem. Pirms gadiem desmit dūdotāju skaits bijis ap 30, tagad to palicis uz pusi mazāk - priekam jau nevajagot daudz.

Represētais Edgars Luzers stāsta: “No rītiem, kad es nāku, tad viņi visi plivina spārniņus, sveicina visi. Tad viņi visi tā lidinās, tā darās, tagad viņi pārbijušies.”

Sibīrijā bērniem bijis smagi jāstrādā lauku darbos vietējā kolhozā - gan govis, zirgi un cūkas jāgana, gan siens un raža jāvāc. Baloži tolaik bijuši kā atelpa, kā sirdsmiers – tā atzīst Edgars. Ciemā ar to audzēšanu esot nodarbojušies trīs izsūtītie.

“Tur jau tādi nebija kā mums, tā saucamie bomži. Es parastos ielas baložus saucu par bomžiem. Tur visi šitādi bija. Kolhoza centrā dzīvojām, tur klētis visapkārt, labību varēja dabūt,” stāsta Edgars Luzers.

Atmiņas par astoņiem izsūtījuma gadiem ir visdažādākās, taču dažas jau sāk piemirsties - atzīst Edgars Luzers. Izsūtījumā bijuši abi brāļi, māte un vectēvs. Māte strādājusi kolhoza fermā, bērniem rudeņos bijis jādodas uz vietējo skolu, kur nācies cīnīties pret vienaudžu pazemojumiem. Neaizmirstamas vēl joprojām esot arī Sibīrijas ziemas ar 40 grādu salu, kad, glābjoties no nosalšanas, visi gulējuši kopā ar lopiņiem.

Edgars Luzers: “Visi vienā barā mēs gulējām, vienās nārās. Turpat pie plīts bija cūkai, sivēniem aizgalds, vistas turpat bija. Uz bēniņiem man baloži bija, tos es tur ienesu iekšā, tie pa grīdu staigāja. Mēs visi vienā barā bijām.”

Tā laika pārdzīvojumi aizvien attālinās, arī represēto skaits ar katru gadu sarūk, taču svarīgi šos stāstus nepazaudēt, lai šādi baisi notikumi nekad neatkārtotos.


Foto: unsplash.com