ReTV raidījumā “Aklā zona” raisās diskusijas par ebreju īpašumu jautājumu

Ja kompensāciju jautājums ebreju kopienai būtu galīgi atrisināts pirms sešiem gadiem, tad pieprasītās kompensācijas apmērs būtu divreiz mazāks – tā ceturtdien ReTV raidījumā “Aklā zona” atzina Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padomes priekšsēdētāja vietnieks Dmitrijs Krupņikovs.

Šāds paziņojums raisīja arī diskusijas studijā:

D. Krupņikovs (Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padomes priekšsēdētāja vietnieks): “Ja mēs varēsim attīt laiku par pieciem līdz sešiem gadiem atpakaļ, pieņemt to likumu tajā brīdī, tad viss būtu atrisināts. Tā kā tas netika atrisināts, tad tagad situācija ir izmainījusies.”

Raidījuma vadītājs Ģirts Timrots: “Vai tas nozīmē, ka, ja nepieņemsim šo, tad pēc pieciem gadiem būs vēl cita summa?”

D. Krupņikovs: “Nu, kadastrālā vērtība izmainīsies. To Latvija lemj, nevis mēs.”

Edvīns Šnore (Saeimas deputāts vēsturnieks, VL!-TB/LNNK): “Bet divreiz lielāku summu jūs prasāt nekā 2015.gadā.”

D.Krupņikovs: “Vakar bija viena cena… tas kā vecajā anekdotē. Tā bija situācija tad, mēs piedāvājām to atrisināt. Nacionālā apvienība nepateica, ka viņi to atbalsta, atrisināsim un miers. Ja tā būtu – būtu atrisināts. Šodien šī situācija nav atrisināta.”

Tikmēr Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vadītājs Mārtiņš Bondars (Attīstībai/Par!) uzskata, ka parlamenta vairākums atbalstīs viņa virzīto likumprojektu par 40 miljonu eiro kompensācijas izmaksāšanu ebreju kopienai desmit gadu laikā par holokausta dēļ zaudētajiem īpašumiem.

Bondars gan neprecizēja, kādas tieši sarunas ir noritējušas. Politiķis atzina, ka argumentu kopums, kāpēc atkal tiek virzīts izskatīšanai minētais likumprojekts, nav mainījies. Šobrīd galvenais esot, kā politiski pareizi to virzīt, lai šis jautājums būtu ar “rezultējošām beigām”. Bondars arī uzskata par nepamatotiem pārmetumus par likumprojekta nesagatavotību: “Ja likumā ir preambula, par kuru Juridiskais birojs saka, ka to varbūt vajadzētu pārlikt uz anotāciju, tad tas nav nesagatavots likumprojekts, tas ir jautājums par to, kurā rindiņā kas ir ierakstīts.”

Savukārt Nacionālās apvienības politiķis, Saeimas deputāts vēsturnieks Edvīns Šnore (VL!-TB/LNNK) raidījumā norādīja, ka 40 miljonu eiro kompensācija ebreju kopienai nav atbalstāma ne no juridiskā, ne morālā aspekta, ir “netaisnības un bezkaunības kalngals”.

Visu raidījumu “Aklā zona” skatieties ReTV kanālā, portālā “retv.lv” un Youtube kanālā!