Rēzeknē aiztur vīrieti par neļķu likšanu nojauktā padomju pieminekļa vietā

Rēzeknē policija aizturējusi vīrieti, kurš kara slavinošos nolūkos uzstājīgi licis neļķes vietā, kurā atradās padomju armijai veltītais piemineklis, kurš tika nojaukts, aģentūru LETA informēja Valsts policija.

Policija no 15.marta līdz 14.aprīlim konstatēja trīs epizodes, kurās kāds vīrietis vietā, kurā bija tā sauktais "Aļošas" piemineklis, nolicis sarkanas un baltas neļķes. 

Piemineklis tika demontēts 2022.gada nogalē.

Sākotnēji par katru no epizodēm sākts administratīvā pārkāpuma process par militāras agresijas slavināšu, tomēr pēc personas identificēšanas, nopratināšanas un motīvu noskaidrošanas nolemts izdarīto pārkvalificēt kriminālprocesā par kara noziegumu attaisnošanu.

Pirmajā no epizodēm 15.martā persona nolika septiņas sarkanas neļķes, otrajā - 6.aprīlī - persona nolika trīs baltas neļķes, savukārt trešajā - 14.aprīlī - persona nolika piecas sarkanas neļķes.

Par katru no šiem gadījumiem tika sākts administratīvā pārkāpuma process. Policijas amatpersonas, veicot izmeklēšanu šajos procesos, noskaidroja gan personas identitāti, gan arī to, ka visās epizodēs figurē viena un tā pati persona.

Vēlāk, izvērtējot 1976.gadā dzimuša vīrieša sniegtās liecības, pieņemts lēmums administratīvo pārkāpumu procesus pārkvalificēt un apvienot vienā kriminālprocesā par genocīda, nozieguma pret cilvēci, nozieguma pret mieru un kara nozieguma attaisnošanu.

Krimināllikums nosaka, ka sods par šo noziedzīgo nodarījumu ir brīvības atņemšana uz laiku līdz pieciem gadiem vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai probācijas uzraudzība, vai sabiedriskais darbs, vai naudas sods.

Valsts policija atgādina, ka 9.maijā Latvijā nav atļauts rīkot publiskus izklaides un svētku pasākumus, sapulces, gājienus un piketus, kas ir vērsti pret valsts drošības interesēm, šķeļ sabiedrību, nepatiesi ataino vēsturi un apšauba solidaritāti ar Ukrainas tautu. Dienesti pastiprinātā režīmā uzraudzīs drošības situāciju un sabiedrisko kārtību visā Latvijā.

Tāpat Valsts policija aicina iedzīvotājus kritiski vērtēt provokatīvus paziņojumus informatīvajā telpā, kā arī izvairīties no reaģēšanas uz tiem - tai skaitā aicinājumus nolikt ziedus pie dažādu pilsētu "okupācijas pieminekļu" nojaukšanas vietām, tādejādi slavinot kara noziegumus.

Policija atgādina, ka par genocīda, noziegumu pret cilvēci, noziegumu pret mieru un kara noziegumu publisku attaisnošanu un slavināšanu, kā arī par darbībām, kas vērstas uz nacionālā vai etniskā naida vai nesaticības izraisīšanu draud kriminālatbildība.


Foto: Evija Tirfanova/LETA; ilustratīvs