Rēzeknē atklāts "Brīvvalsts dārgumu nams"

Rēzeknē atklāts izstāžu nams, kas ir mājvieta vēsturiskiem priekšmetiem par laiku no Latvijas brīvības cīņām līdz Otrā pasaules kara sākumam un kas eksponēti no privātkolekcijām. Rēzekne par šī nama atrašanās vietu izvēlēta, jo liela ekspozīcijas daļa saistīta ar Brīvības cīņām, kas norisinājās Latgales teritorijā. 

“Brīvvalsts dārgumu nams” – šāds nosaukums ir jaunajam izstāžu namam, kas Rēzeknē durvis vaļā vēra pagājušajā nedēļā. Tajā eksponēti vairāki simti dažādu vēstures liecību, kas ļauj uzzināt par laika posmu no 1918. gada līdz 1940. gada. “Kolekcijā mēs varam redzēt ļoti daudz Latvijas valsts robežsargu, policijas dažādus militāros apbalvojumus, krūšu nozīmes, ordeņus, dokumentus, fotogrāfijas, zobenus, stāsta izstāžu nama “Brīvvalsts dārgumu nams” vadītāja Jolanta Leitāne.

“Tā laika valsts attīstībā to apbalvojumu skaits bija ļoti mazs. Ir daži apbalvojumi, kas piecos desmit gados brīvvalsts pastāvēšanā tikai bija skaitāmi desmitos. Un to, ka viņi saglabājušies līdz mūsdienām, tās ir milzīgas mūsējās vēstures liecības, kuras mums vajag attīstīt, pavairot un censties saglabāt,” pauž kolekcionārs Jānis Vigups.

Visi izstāžu namā redzamie priekšmeti ir no Latvijas un ārzemju privātkolekcijām. Lielākā to daļa līdz šim apskatei plašākai sabiedrībai nebija pieejama, nedz nav eksponēta arī citos muzejos. Lai ekspozīcija taptu, iesaistīti vairāk nekā desmit kolekcionāri. Jānis Vigups: “Visi ordeņi valsts un apbalvojumi ir izgatavoti Latvijā, tos ir gatavojuši Latvijas juvelieri. Ordeņu metus ir zīmējuši tā laika Latvijas pazīstami mākslinieki. Un visi atjaunotie ordeņi, izņemot Lāčplēša ordeni, tā kā tas ir kara ordenis, visi mūsdienu ordeņi saglabājušies tādā izskatā, kā bija brīvvalsts laikā.”

Kā atklāj izstāžu nama vadītāja, viens no galvenajiem nākotnes mērķiem ir raisīt interesi par Latvijas vēstures nozīmīgajiem notikumiem tieši jauniešu vidū. Jolanta Leitāne: “Mums ir padomāts par digitālajiem risinājumiem. Kā es to saucu, mums te ir “TikTok” siena izveidota, kur var piemērīt digitāli mēra ķēdi. Tad, uzspiežot podziņu “fotografēt”, arī atsūtīt sev uz e-pastu uzreiz to bildi. Plānojam iesaistīties arī projektā “Skolas soma”.”

“Brīvvalsts dārgumu nams” radis vietu daudzus gadus pamestā ēkā, kas bija kritiskā stāvoklī. Līdz ar pārbūvi un restaurāciju izdevies saglābt un sakopt vēsturisko ēku Rēzeknes pilskalna pakājē. SIA “Projektēšanas birojs Austrumi” projektu vadītājs Arnis Teivāns: “Praktiski no vecā, kas bija, ir saglabājušies pamati, ārsiena.. Viss pārējais ir pilnīgi no jauna izbūvēts: gan pārsegums, gan jumts, logi, komunikācijas un, protams, interjers iekšā.”

Atsevišķa izstādes daļa veltīta Latviešu strēlniekiem, kas - tāpat kā pamatekspozīcija - nemainīsies, vien tiks papildināta. Savukārt “Brīvvalsts dārgumu nama” otrajā stāvā ekspozīcija būs mainīga, šobrīd tur var aplūkot Latgales mākslinieku gleznas. 


 #SIF_NVZ2022