Rēzeknē demontēts padomju laika piemineklis. “Aļošu” pārvietos uz Okupācijas muzeju

Par to, ka tieši šodien Rēzeknē demontēs tautā tā dēvēto padomju laika pieminekli “Aļoša”, pašvaldība klusēja līdz pēdējam brīdim. Darbi tomēr šodien ļoti agri no rīta uzsākti, pāris stundu laikā piemineklis nojaukts. Tālāk skulptūra tiks nogādāta Latvijas Okupācijas muzejā. Kopumā provokācijas un pārkāpumi Rēzeknē nav novēroti. Valsts policija veikusi vien dažas preventīva rakstura pārrunas.

Rosība pie tā dēvētā “Aļošas” pieminekļa Rēzeknē bija vērojama jau no 5:00 rītā. Teritorija iežogota un tās tuvumā tik agri interesentu ir maz, vairāk redzami Valsts policijas darbinieki. Piemineklis “Rēzeknes atbrīvotājiem” veltīts uzvarai pār nacistisko Vāciju un vecpilsētas centrā atklāts pirms 46 gadiem. Austot gaismai skatītāju pulks kļuva nedaudz lielāks, viņu vidū arī pāris jaunieši. Rēzeknes iedzīvotājs Alberts saka: “Es domāju, ka jāatskrien, jāpaskatās, jo tomēr tas ir tāds leģendārs moments, ka noņem to okupantu mugursomu no pleciem un ir tā brīvāk. Tomēr tu saproti, ka beidzot attīrās Latvija no tās šausmīgās vēstures. Visi tur krieviski runā, neviens ne aplaudē, neko, pašam jau arī negribas neko īsti baigi plaši.”

Rēzeknē aptuveni puse iedzīvotāju ir krievvalodīgie, arī intervijas lielākoties izskan šajā valodā. Pārpratumu demontāžas laikā nebija, un Valsts policija veica vien dažas preventīvas pārrunas. Tomēr varēja novērot arī emocionālus skatītājus, kuri nespēj valdīt asaras.

“Aļošas” kareivja skulptūru pārvietos uz Latvijas Okupācijas muzeja krājumu. Rēzeknē cerība saglabāt pieminekli vilcināta ilgi, notika aptaujas un kultūrvēsturisku vērtību meklēšana, tāpat domes priekšsēdētājs iedzīvotājus par gaidāmo demontāžu publiski uzrunāja vien vakar sociālajos tīklos krievu valodā, paužot nostāju, ka tas ir vandālisms, tomēr aicinot saglabāt cieņu un neprovocēt atbildīgos dienestus. Ap pusdeviņiem no rīta piemineklis demontēts un teritorijas sakārtošana turpinājās vēl visas dienas garumā. Rēzeknes iedzīvotājs Ruslans: “Tas ir noteikts simbols. Tāpat kā “Māra” ir Latgales simbols, arī šis piemineklis ir simbols mūsu pilsētai. Kāpēc tas viss tiek darīts? Tas nozīmē, ka mums vairs vispār nav nekādu simbolu?! Aiziet! Uzliksim amerikāņu ērgli vietā! Kas ar to tad būs?! Ai…”

Līdz 15. novembrim visā Latvijā jānojauc 69 padomju un nacistisko režīmu slavinošus objektus. To, cik daudzi no tiem, kā arī ārpus saraksta esoši pieminekļi demontēti, kā arī vai nepieciešamas sankcijas, Kultūras ministrija apkopos līdz 11. novembrim.

Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība ir ielēkusi pēdējā vilcienā un burtiski nedēļu pirms gala termiņa arī šeit iedzīvotāji kļuva par ļoti vēsturiska momenta aculieciniekiem. 


#SIF_NVZ2022