Rēzeknē VID Muitas pārvaldei top moderna suņu apmācības bāze

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvaldē darbojas ap 40 darba suņiem, kas ikdienā palīdz atklāt noziegumus, saistītus ar narkotisko vielu, skaidrās naudas un tabakas izstrādājumu apriti. Lai uzlabotu suņu apmācības sistēmu, Rēzeknē uzsākta Muitas kinoloģijas dienesta apmācību centra izveide, kur darba suņi tiks trenēti reālajai dzīvei pietuvinātos apstākļos.

Springerspaniels Bono ir viens no VID Muitas pārvaldes (MP) kinoloģijas dienesta suņiem, kura ikdienas darbs saistīts ar apslēptās skaidrās naudas meklēšanu. Kopumā kinoloģijas dienestā strādā ap 40 suņiem, arvien biežāk darbam tiek piesaistīti medību šķirņu pārstāvji. Pie kinologiem dzīvnieki nonāk vecumā no sešiem līdz 18 mēnešiem, apmācības kādā no trim specializācijām - skaidrās naudas, narkotisko vielu vai tabakas izstrādājumu meklēšanā - ilgst četrus mēnešus. Pašlaik tās norisinās Rīgā, brīvostas teritorijā, un Rēzeknē. Lai uzlabotu suņu apmācības sistēmu, Rēzeknē tiek veidota moderna materiāli tehniskā bāze suņu trenēšanai apstākļos, kas maksimāli pietuvināti reālajai dzīvei.

“Šiem suņiem mums ir jārāda īstenība apmācības procesā, tādi apstākļi, ar kuriem dzīvē viņš varbūt nesaskarsies. Mēs esam diezgan daudz pakļauti laikapstākļiem, kaut kādam citam lietām, kuras mēs nevaram kontrolēt, vai tur būs lietus, vai karsts vai vēl kaut kas tamlīdzīgs. Četru mēnešu laikā mēs nespējam īstenībā izpildīt to programmu, kas jāpilda, jo bija dienas un pat nedēļas, kad tas darbs vairāk vai mazāk tiek paralizēts, lai tā nebūtu mēs attiecīgi veidojam šo bāzi,” saka Valdis Bikovskis, VID MP kinoloģiska dienesta vecākais muitas eksperts.

Jaunā bāze tiks izvietota vecās noliktavas un garāžu telpās, kas darbu gaitā tiks pārbūvētas. Turpmāk tajās tiks izveidotas suņu apmācību un saimniecības telpas, kā arī suņu uzturēšanas voljērs. “Tur būs paredzēts izvietot gan akustiskās sistēmas, ar kuru mēs varēsim radīt kādus mākslīgus trokšņus, ar kuriem suns lidosta, lidmašīna, suņi, tur dzīvnieki... Plus - mēs varēsim regulēt temperatūru. Veidot slēpņus pie lielākiem plusiem, zemākiem mīnusiem, papildus varēsim veikt transportlīdzekļu apskati. Tāpat tur būs divi līmeņi. Attiecīgi suņu strādās augšā, suņi strādās lejā, kad arī viņi ir virs zemes, kas ikdienā mums sastopams, it sevišķi pārmeklējot automašīnas,” skaidro Valdis Bikovskis.

Pašlaik suņu darbs aizliegto vielu, skaidrās naudas un cigarešu meklēšanā tiek atzīts par visefektīvāko, jo vidēji 800 noziegumus gadā atklāj tieši dienesta suņi, pauž eksperts, kā vienu no piemēriem minot automobilī paslēptās 700 000 eiro lielās naudas summas atklāšanu septembrī. Muitas kinoloģijas dienesta apmācību centrs pagaidām būs vienīga šāda tipa bāze valstī. Plānots, ka tas uzsāks darbību jau nākamajā gadā.


Foto: Freepik