Rēzeknes novadā nodarīti postījumi meža infrastruktūrai un bojāti koki

Pēdējo gadu laikā par aktuālu problēmu kļuvusi nelikumīga mežu un dabas liegumu izbraukāšana ar mehanizētajiem transportlīdzekļiem. Lielākoties šādi pārkāpumi tiek konstatēti līdzās lielākām pilsētām. Viens no pēdējiem gadījumiem, pateicoties sociālajos medijos ievietotajam video, atklāts Rēzeknes novadā, kur būtiski bojāta valsts meža infrastruktūra.

Kādā video, kas sociālo mediju vietnē “Facebook” iemantojis lielu popularitāti, redzams, kā vairāki mehanizēto transportlīdzekļu vadītāji dodas adrenalīna pilnā bezceļu braucienā. Video nonācis arī “Latvijas valsts mežu” (LVM) Ziemeļlatgales reģiona pārstāvju redzeslokā, kuri secināja, ka tā ir nelikumīga valsts meža izbraukāšana Rēzeknes novada Čornajas pagastā. “Grupa entuziastu pa mežu rīko tādus mačus vai treniņbraucienus ar bagijiem, kur piedalās kādi 10-12 bagiji un džipi. Pārkāpts meža likums, pārkāpti ir Ministru kabineta noteikumi. Ir skaidri, gaiši pateikts, ka drīkst braukt tikai pa meža ceļiem. Un izņēmumi ir tiem, kas veic saimniecisko darbību – veic meža darbus dažādus, brauc tuvāk cirsmām, ved stādus pa kvartālstigām. Ir atļauts medniekiem iebraukt nomedītos zvērus izvest,” saka Viktors Reblis, LVM Ziemeļlatgales reģiona mežkopības vadītājs.

Apsekojot notikuma vietu, konstatēts, ka nelikumīgā brauciena rezultātā izbraukāta meža zemsedze, bojātas virszemes ūdens novadīšanas vagas un grāvju atbērtnes, kā arī meliorācijas sistēma. Izmantojot vinčas, bojāti arī vairāki koki. “Protams, ka miza ir bojāta, sākušas tecēt koka asaras - sveķi. Koks cenšas sevi aizsargāt, lai netiktu kaitēkļi iekšā kaut kādi. Bet parasti tas nenostrādā. Un tur, kur egle ir bojāta, tiek iekšā, sākas trupe. Un pēc dažiem gadiem trupe šo koku pārņem. Un vai nu te kaut kādā garumā iekšā stumbrā viss ir sapuvis. Un bieži vien arī nolūst pēc tam. Un tādu koku ir pa mežu, trases malās diezgan daudz,” pauž Viktors Reblis.

Par noteikumu pārkāpumu LVM ar iesniegumu vērsušies Valsts meža dienestā, šobrīd notiek izmeklēšana. “Valsts meža dienests (VMD) ir uzsācis administratīvā pārkāpuma procesu. Šobrīd mums vainīgās personas nav zināmas. Lai tās noskaidrotu, esam vērsušies Valsts policijā. Ir saskatāmi divu veidu pārkāpumi – par meža infrastruktūras bojāšanu, par ugunsdrošības prasību pārkāpšanu. Par augsnes un infrastruktūras bojāšanu, kā tas ir šajā gadījumā, zaudējumus nerēķina, bet uzliek administratīvo sodu,” skaidro Vineta Vilcāne, VMD pārstāve.

Lai gan šogad Valsts meža dienestā citi iesniegumi par nelikumīgi izbraukātiem mežiem un mikroliegumiem Latgalē nav saņemti, pēdējo gadu laikā ir vērojams šādu pārkāpumu pieaugums. Piemēram, pērn Rēzeknes novadā tika izbraukāts dabas parks “Adamovas ezers”. “Ar kvadriciklu bija izbraukāta pļava, kas ir bioloģiski vērtīgs zālājs. Ņemot vērā, ka konkrētā teritorija atrodas Dabas aizsardzības pārvaldes pārraudzībā, tad mēs šo iesniegumu pāradresējām Dabas aizsardzības pārvaldei,” saka Vineta Vilcāne. “Arī pie Lubānas bija, arī “Facebook” redzējām, ka piedāvā vietējie kvadriciklisti par 70 eiro vest iekšā tūristus dabas lieguma stingrajā zonā, kur bija nofilmējušies. Ir bijuši arī Balvu pusē pirms gadiem jau četriem pieciem, kad arī bija koki bojāti,” stāsta Viktors Reblis.

Atsevišķos gadījumos izklaides braucieni valsts mežā gan ir iespējami, taču tie jāsaskaņo ar vairākām organizācijām.

Tāpat VMD, gan LVM uzsver, ka ir īpašnieki, kuri savos privātīpašumos ierīkojuši speciālas trases izklaides braucieniem un kur to var darīt, nepārkāpjot noteikumus.