Rīgā apsver meklēt nakts mēru; citās Latvijas pilsētās vajadzību pēc tāda neredz

Pieaugot tumšo nakts stundu skaitam diennaktī, Rīgas domē šonedēļ sākušas diskusijas, kā naktsdzīvi pilsētā padarīt vienlīdz drošu, kā arī izklaides iespējām bagātu. Ziņa, ka tiek apsvērta ideja par jauna amata - nakts mēra - ieviešanu, sabiedrībā radīja lielu ažiotāžu, daudziem šķita, ka tas pat ir joks. Taču, nē, galvaspilsētā šāda ideja joprojām ir spēkā. Pasaules pieredze rāda - šādi nakts mēri kā amats tiešām ir.. Kas tas tāds ir? Ko par to domā citu pilsētu domes?

Nakts mēra ideja Rīgā radusies tāpēc, ka galvaspilsētā naktis ir gana drūmas - problēmas sagādā apgaismojums, noziedzība un arī jauniešu nelikumīgās izklaides. “Mums ļoti daudz ienāk sūdzības Rīgā par troksni nakts laikā. Un, protams, šī trokšņošana Rīgā rodas no tā, ka mēs īsti nenodarbojamies jeb nepārraugām, neplānojam kompleksi visas aktivitātes, kas pilsētā notiek no sešiem vakarā līdz sešiem rītā,” saka Laima Geikina, Rīgas domes deputāte.

Tiesa, Rīgā netiekot gatavots ne postenis, ne atsevišķs finansējums, bet gan esot plānots veidot darba grupu, kurā spriestu par veidiem, kā dzīvi Rīgā diennakts tumšajā laikā padarīt drošāku. “Mums ir nepieciešams izstrādāt naktsdzīves koncepciju un stratēģiju. Ir jāsaprot, kas ir tās Rīgas nakts industrijas, rīdzinieku un pilsētas vadības vajadzības un intereses. Un tad jādodas ceļā, vai varētu vairot Rīgas konkurētspēju reģionā,” pauž Laima Geikina.

Laima Geikina izpētījusi, ka lielākoties gan šādi nakts mēri vai naktsdzīves organizēšanai norīkoti darbinieki, ir pilsētās, kurās ir vairāk nekā 200 tūkstoši iedzīvotāji. Tomēr, piemēram, Anglijā nakts mēru tīkls esot izveidots arī starp mazākām pilsētām. Tikmēr citās Latvijas pilsētās par šiem nakts mēriem īsti diskutēts nav. “Liepājai šāda veida jautājums šobrīd nav dienaskārtībā. Mums pietiekami labi strādā pašvaldības policija, mēs arī neesam tik liela pilsēta kā Rīga,” pauž Zita Lazdāne, Liepājas domes pārstāve.

Jelgavas domes komentārs: “Jelgavas pilsētas pašvaldībā tā nav šobrīd aktualitāte. Ir citas pašvaldībai būtiskākas lietas, kas šobrīd ir jārisina.”

ReTV Ziņas apzināja arī citas lielākās pilsētas Latvijā, taču tur atbilžu vietā bija vai nu ironiski smiekli, vai arī atbildes, ka viņiem nav laika nodarboties ar šādām muļķībām. Tā vietā esot jāplāno budžets, jāorganizē skolēnu ēdināšana, jāiepērk dārgā gāze vai elektroenerģija. Tikmēr Rīgas domē diskusijas par naktsdzīves organizēšanu tikai sākušās.


Foto: Freepik