Rīgā un Liepājā no 1. janvāra sabiedriskajā transportā cels biļešu cenas

Inflācijas, energoresursu un degvielas cenu pieauguma rezultātā aug arī pasažieru pārvadājumu izmaksas. Atsevišķas pašvaldības, uz to reaģējot, šogad jau pacēlušas sabiedriskā transporta biļešu cenas. Vēl citas, piemēram, Rīga un Liepāja to grasās darīt no nākamā gada 1. janvāra. Liepājā biļetes maksa, to pērkot pie transportlīdzekļa vadītāja, pieaugs pat par 50%. 

Aprēķinot Liepājas sabiedriskā transporta jaunās biļešu cenas, ņemts vērā, ka pēdējo divu gadu laikā pieaugusi pārvadājumu pašizmaksa. Prognozēts, ka tā nākamgad, salīdzinot ar šo gadu, par vienu kilometru pieaugs vidēji par 21,5%. Līdz ar to viena brauciena biļetes cena proporcionāli tiks pielīdzināta viena pasažiera pārvadāšanas pašizmaksai – 90 centi, pērkot kioskā, un 1,50 eiro – pērkot pie vadītāja. Liepājas pašvaldības aģentūras “Liepājas sabiedriskais transports” vadītāja p.i. Toms Malkevičs saka: “Pie vadītāja ir vislielākais pieaugums – 50%. Tas ir apzināti, jo vēlamies vadītājus atbrīvot no šī pienākuma – vismaz ar cenu politiku. Vadītāja galvenais darbs ir vadīt transportlīdzekli, nevis pārdot biļetes.”

Liepājas domē, paaugstinot biļešu cenas, par pasažieru skaita kritumu nebaidās, jo nemainīga atstāta maksa par abonementa biļetēm. Piemēram, darbdienās un brīvdienās derīga mēnešbiļete arī nākamgad maksās 30 eiro. Turklāt no 1. janvāra tiks ieviestas līdz šim Liepājā nebijušas trīs un piecu dienu biļetes ar neierobežotu braucienu skaitu, kas pievilcīgas varētu būt gan tūristiem, gan maiņu darbā strādājošajiem. Toms Malkevičs: “Kopējā prognoze ir tāda, ka pasažieru skaits nemainīsies, bet pat palielināsies. Gan Daugavpilī mēnešbiļetes cena šogad tika pacelta uz 42 eiro, arī Jelgavā, ja nemaldos, bija 40 eiro. Savukārt Rīga nolaida no 50 eiro uz 30 eiro. Domāju, izskatāmies labi ar cenām.”

Daugavpilī jau šogad tika paaugstinātas cenas arī biļetēm par vienu braucienu – no 50 uz 70 centiem, savukārt, piemēram, Jelgava, kur jau vairākus gadus maksa par vienu braucienu ir pusotrs eiro, nākamgad to neplāno paaugstināt. SIA “Jelgavas autobusu parks” valdes loceklis Gints Burks: “Tas ir arī pašvaldības viedoklis, ka šobrīd mēs neceļam. Ja caurmērā rēķina, tad mums bija vieni no augstākajiem tarifiem pilsētā, par ko mūs visu laiku vairāk vai mazāk zākāja. Redzot, ka visur kopumā cenas ceļas - gan energoresursiem, gan elektrībai, siltums, pārtika. Ja vēl sabiedriskajam transportam pacelsim, tad tas iedzīvotājiem būtu vēl lielāks trieciens.”

Liepāja, veidojot jaunās biļešu cenas, pieturas pie galvaspilsētas transporta cenu politikas – proti, arī Rīgā no 1. janvāra maksa par vienu braucienu tiks palielināta līdz pusotram eiro, vienlaikus samazinot abonementu maksu. Kā šodien informēja Autotransporta direkcijā, tai šobrīd nav informācijas, ka nākamgad cenas grasītos celt vēl kāds pasažieru pārvadātājs.


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik