Rīgā un tās apkārtnē ukraiņu bērniem trūkst vietu izglītības iestādēs

Šobrīd valstī jau reģistrēti vairāk nekā 4000 nepilngadīgo bērnu no Ukrainas. Par izaicinājumu galvaspilsētai un tuvākajai apkārtnei kļūst jautājums - vai visiem pietiks vietas izglītības iestādēs? Sagaidot vēl lielāku bēgļu pieplūdumu un bērnu skaitam palielinoties, būs jāmeklē jauni risinājumi, kā Ukrainas bērnus un pusaudžus iekļaut un integrēt valsts izglītības iestādēs.

Ukraiņu bērni dārziņā Saulkalnē, Salaspilī ir iejutušies, lai arī sākums pašām audzinātājām bija izaicinājumu pilns. Andra Ozoliņa, PII “Saulkalne” skolotāja, stāsta par kādu bērnu: “Bija nobijies un nobažījies. Viņš ir stāstījis citiem bērniem, ka ir atbraucis no citas valsts, ka tur ir briesmas, ka ir bēdzis un sēdējis pagrabā. Tāds ir tas viņa stāsts. Pārsvarā viņi priecājās par saulīti un par pavasari.”

Caur sarunām un rotaļām mazuļi ātri adaptējas un gatavi komunicēt pat latviešu valodā, bet audzinātājas iestarpina pa vārdam ukrainiski. PII “Saulkalne” vadītāja Inga Ģēģere: “Audzinātājām pat ir tulkotāji. Viņi paskatās arī ukraiņu valodā tulkojumu, sniedz bērnam atgriezenisko saiti.”

Līdzīga situācija arī citviet Latvijas dārziņos, kur uzņemti ukraiņu bērni. Latvijā ir reģistrēti gandrīz 500 bērni no Ukrainas līdz divu gadu vecumam un vairāk kā 4000 bērnu vecumā no diviem līdz 18 gadiem. Lielai daļai no viņiem būs jārod vietas gan bērnudārzos, gan skolās, kas pamazām kļūst par izaicinājumu vietu ziņā Rīgā un Pierīgā. Latvijas Pašvaldību savienības padomniece izglītības un kultūras jautājumos Ināra Dundure: “Tie risinājumi ir ļoti dažādi. Skatās, kur var pielikt pa kādam bērniņam klāt. Šobrīd tiek meklēti risinājumi, lai apmierinātu visu bērnu vajadzības.”

Primāri jāatrod vietas piecgadniekiem un sešgadniekiem, kuriem ir obligātā pirmsskolas sagatavošanās. Jaunākie stāsies rindā tāpat kā pārējie Latvijas bērni. Turklāt ukraiņu mammām ir vienkāršoti nosacījumi, lai sniegtu bērnam uzraudzības jeb auklītes pakalpojumu, par to saņemot algu. “Sāksim ar to, ka mēs visus bērniņus uzņemsim rindā. Esam apzinājuši arī tos bērnus, kuriem ar pirmo septembri būs pieci gadi, tādi būs divi. Tiem vieta arī droši vien pirmsskolas izglītības iestādē atradīsies. Pārējām piedāvāsim šo uzraudzības pakalpojumu. Ja būs mammas, kuras atrod darbu, tad - privātās izglītības iestādes,” saka Inga Elksne, Salaspils novada domes Izglītības daļas vadītāja.

Skolas vecuma bērniem pagaidām risinājumi rasti. Salaspils pamatskolā, piemēram, mācās 11 bērni. Daļa atbraukušo apmeklē mazākumtautību skolas, kā arī Ukraiņu vidusskolu. Vēl kāda daļa mācās attālināti, ko nodrošina pedagogi no Ukrainas. Būtiski, ka visos līmeņos šiem bērniem tiek domāts arī par psihoemocionālā atbalsta sniegšanu.


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik