Rinkēvičs: vietvarām būs jāpieņem sarežģīti lēmumi, lai attīstītu izglītības sistēmu valstī

Izglītība mūsdienās vairs nav tikai sausu faktu vai formulu apgūšana. Lai bērnus un jauniešus patiešām motivētu mācīties, svarīgi jau no mazotnes stāstīt un rādīt, kur apgūtais dzīvē patiešām būs noderīgs. Zināšanas šādi iespējams papildināt, apmeklējot kādu no zinātkāres centriem Daugavpilī, Ventspilī, Liepājā vai Rīgā. Tā, viesojoties Kosmosa izziņas centrā Cēsīs, norādīja Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs. 

Kosmosa izziņas centra apmeklējuma laikā Cēsīs Valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam bija iespēja pašam iejusties īsta astronauta ādā. Viņš kopā ar Siguldas 1. pamatskolas audzēkņiem orbitālajā stacijā devās kosmiskajā misijā, saņemot norādes no vadības centra. Pēc veiksmīgi izpildīta uzdevuma un iepazīšanās ar centra darbu, Valsts prezidents atzina, ka šāda veida izglītībai ir jāmudina bērnus nākotnē kļūt par zinātniekiem. “Laiki mainās, es labi atceros savus gadus, mācoties fiziku, algebru, ģeometriju, kīmiju. Godīgi sakot, bija diezgan garlaicīgi. Ķīmija vēl bija interesanta, fizikā viens otrs laboratorijas dabrs bija interesants. Bet šis ir pilnīgi cits līmenis, protams, ir jau arī 21. gadsimts. Lai interesētu apgūt daudz nopietnākā līmenī šos priekšmetus, mums ir kaut kas tāds vajadzīgs.”

Apmeklēt Kosmosa centru Cēsīs, Valsts prezidentu aicinājis šīs vietas idejas autors un Latvijas Kosmosa industrijas asociācijas prezidents Pauls Irbins. Viņš norādīja, ka šādu izziņas centru mērķis ir bērniem un jauniešiem prakstiskā veidā atklāt, kāpēc ir jāmācās sarežģītas lietas un kur tās dzīvē var pielietot. “Šādi centri gan Latvijā, gan citur pasaulē ir pierādījuši, lai būtu veiksmīgāki rezultāti, skolā ir jābūt vēlmei un motivācijai mācīties. Tādēļ šādos centros bērni tiek iedvesmoti, bērniem parāda, kur zināšanas praktiski nākotnē tiks pielietotas.”

Paula Irbina teiktajam piekrīt arī ilggadējs Eiropas Kosmosa aģentūras speciālists Franks Danesijs, kurš vairākkārt ir veicis personu atlasi lidojumiem kosmosā. Viņš norāda, ka, iespējams, šeit gūtās zināšanas nākotnē ļaus sagatavot zinošus speciālistu darbs kosmosa industrijā. “Šis centrs ir absolūti brīnišķīgs. Es priecātos, ja kaut kas līdzīgs būtu katrā Eiropas Kosmosa aģentūras dalībvalstī. Šī vieta piesaista ne tikai studentus vai skolēnus, bet šeit ir interesanti jebkuram, tā ir iespēja izstaigāt un sajust kosmosu daudz tuvāk sev. Es domāju, ka šis centrs tiešām pierādīs to, ka pieteiksies jauni inženieri un astronauti, viņi varēs teikt – tas viss ir sācies šeit.”

Viesojoties Kosmosa izziņas centrā Cēsīs, Valsts prezidents arī atzina, ka šogad turpinās apmeklēt Latvijas reģionus, tai skaitā mācību iestādes. Edgards Rinkēvičs norāda, ka vietvarām būs jāpieņem sarežģīti lēmumi, lai attīstītu izglītības sistēmu valstī, taču tiem ir jābūt rūpīgi izsvērtiem un pārdomātiem. “Apmeklējot skolu, kuru no vidusskolas pārveidos par pamatskolu nākamgad, paši skolotāji saka, ka mēs redzam – vecāki paši ņem ārā bērnus un ved uz citu skolu, kur domā, ka tā ir perspektīva. Tad jau tas process pats par sevi ir dabīgs. Tai pašā laikā būs kāds cilvēku skaits, kas minēs, ka tas ir ne tikai izglītības, bet arī kultūras centrs. Es tomēr teiktu, ka primāri skolas funkcija ir izglītot.”

Rinkēvičs norāda, ka situācija izglītībā nav vienkārša, jo aizvien aktuāls ir pedagogu trūkums, kā arī valstī kopumā samazinās iedzīvotāju skaits, radot papildus izaicinājumus izglītības nozarei.Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par sižeta saturu atbild SIA "VIDZEMES TV".

#SIF_MAF2023

Foto autors: Ilmārs Znotiņš, Valsts prezidenta kanceleja