Rīvēnos kā Francijas vīna laukos

Rudens gadalaikam ir divas skaistas lietas:  zeltainie dabasskati un ābolu raža. Kamēr gaidām, kad rudens vēl ieskrienas, tikmēr āboli birst ne pa jokam. Ja vajag ābolu ekspertu, tad jādodas uz “Rīvēniem” pie Ginta Neimaņa. Viņš pastāstīs par šī gada ražu.

Augļkopības saimniecība “Rīvēni” ar ābolu audzēšanu nodarbojas jau divdesmit gadus. Lielākoties šeit ir āboli, bet vienā hektārā ir iestādīti arī bumbieri. Kopumā ir desmit hektāri. Raugoties no putna lidojuma, izskatās kā Francijas vīna laukos. Šeit ir divas bumbieru šķirnes un astoņas ābolu. “Tas nav ne daudz. Šķirnes tiek izvēlētas pēc principa, lai mēs varētu paspēt novākt. Sākam agrās šķirnes vākt, pēc tam ir vēlās. Šķirņu ziņā, patēriņa ziņā, kas ātrāk patērējas. Sķirņu izvēle nosaka arī laikapstākļi. Mēs neriskējam tik daudz, ja mums būtu viena vai divas šķirnes tikai, kas laikapstākļi varētu ietekmēt un kaut kas nesanāktu konkrēti. Katra šķirne katru gadu citādāk uzvedās, tāpat arī atšķirīgi iedod ražas daudzumu pa gadiem. Par šķirnēm, ja tā var teikt, nav tādas “visslabākās”. Katrai ir savi plusi un katrai ir savi mīnusi. Cilvēki ir iecienījuši agro “Konfetnaja”, tad vēl ir “Rausis”, kas visiem ir zināms – populāra un garšīga. Nav tādas visslabākās. Katrai ir plusi un katrai ir mīnusi,” saka augļkopības saimniecības “Rīvēni” saimnieks Gints Neimanis.

Pēdējos trijos gados, raža sezonā ir iespaidīga – 100 tonnas. Gints Neimanis: “Laikapstākļi sakrituši labvēlīgi. Nav bijušas nekādas salnas ziedēšanas laikā. Ziemas nav bijušas bargas, ar bargu salu. Arī kvalitāti nav ietekmējusi krusa, pateicoties laikapstākļiem. Sākam vākt mēs pirmo šķirni “Konfetnaja”, kas nav daudz iestādīta – to vācam jau augustā, bet intensīvā ražas vākšana sākas no septembra sākuma. Šobrīd esam apmēram novākuši divas trešdaļas. Principā pie labas ražas vācām līdz oktobra beigām. Šogad, iespējams, novāksim ātrāk.”

Savukārt sulām aiziet tie āboli, kas tiek brāķēti. Gints Neimanis: “Ko mēs nepaņemam, nesavācam, nometam zemē, pēc tam savācam priekš sulas. Tur ir gan kraupjie, gan kaitēkļu bojātie – tādi nestandartie.”

Gluži kā citus gadus, arī šogad saimniecībā “Rīvēni” piedalās programmā “Skolas auglis 2022”. Gints Neimanis: “Mēs paši sākotnēji sameklējām skolas, ir skolas, kuras pašas piesakās – piegādātājus meklē. Skolas ir diezgan daudz. Varētu būt kādas 50 skolas. Apjoms šogad būs mazāks tāpēc, ka atbalsta likme “Skolas auglis” palielināja, līdz ar to kopējais finansējums nemainās. Tās piegādātais apjoms būs mazāks, kā bija iepriekš. Mums vēl papildus jādomā, kur to pārējo atlikušo daļu pārdosim. Mums pa tirgiem fiziski nesanāk laiks, jo, ja tagad oktobrī sāksim piegādāt skolām, tad tās ir četras dienas nedēļā, ka mēs piegādājam, un mēs fiziski vienkārši pa tirgiem nedarbojamies, sen jau.”

Tiek, kas dzirdējuši par saimniecību “Rīvēni”, zina, ka var aizbraukt jebkurā brīdī un nopirkt ābolus, jo  tie stāv vitrīnās.