Robežsardze: mēs ik dienas redzam baltkrievu robežsargu iesaisti migrantu krīzē

Latvijas robežsargi katru dienu saskaras ar situāciju, ka baltkrievu puse apzināti organizē nelegālo migrantu virzīšanu uz Latvijas robežu. Nesen tika izplatīts video, kurā redzama baltkrievu drošības iestāžu personu rīcība. Robežsardzes vadība ReTV Ziņām atklāti saka: tā ir realitāte, ar to Latvijas pusei ir un būs jārēķinās. Bet, kur nonāk tie cilvēki, kurus nepieņem ne Baltkrievija, ne Latvija?

To, ka Baltkrievijas varas iestādes apzināti turpina hibrīdkaru pret Latviju, robežsargi redz katru dienu. “Skaidrs, ka mēs redzam, ka no Baltkrievijas puses tiek organizēts. Caur viesnīcām tiek organizētas šīs te plūsmas uz Latviju. Pa tiešo arī no lidostām tiek salikti cilvēki mašīnās un nogādāti uz robežu,” saka Ivars Ruskulis, Valsts robežsardzes priekšnieka vietnieks.

Veids, kā ar šiem bēgļiem rīkojas baltkrievi, Latvijas robežsargi uzzina no pašiem nelegālajiem migrantiem. Baltkrievu puse dzen cilvēkus ar maldiem un iebiedēšanu; ar šāvieniem gaisā. Tā Irākas vai citu valstu pilsoņi nonāk Latvijā. “Tiek pielietoti arī vairogi, arī fizisko spēku. Lielākā daļa no šīm personām, kuras mēs atgriežam, atzīst to, ka labprāt atgrieztos Irākā, mājās, viņiem nav mērķis ceļoti uz Latviju,” pauž Ivars Ruskulis.

Lai arī Valsts robežsardzei ir dotas tiesības nelikumīgos ieceļotājus neielaist Latvijā, tomēr gadījumus vērtē katru atsevišķi, jo ir izņēmumi. “Robežsardze vērtē personas, kurām ir nepieciešama medicīniskā palīdzība vai cita palīdzība. Protams, ka nodrošinām šo te palīdzību. Tādas ir bijušas – viena ģimene vakar, mēs esam viņu aizturējuši un izmitinājuši aizturēto centrā. Sieviete, kurai nepieciešama medicīniskā palīdzība, arī mediķi to atzinuši, pašreiz atrodas medicīnas iestādē,” saka Ivars Ruskulis.

Latvijā šobrīd kopā aizturētas nedaudz vairāk nekā 350 personas. 


Foto: Robežsargu un zemessargu patruļas uz Latvijas - Baltkrievijas robežas/ srž. Ēriks Kukutis/ Aizsardzības ministrija