Robežu šķērsotāji aktīvi informē par nepilnībām un iespējām iekļūt ES

Tie tūkstoši nelegālo robežu šķērsotāji, kuri vēlas iekļūt Eiropas Savienībā, dalās ar informāciju dažādās un arī daudzās tērzēšanas grupās, lai tie, kuri vēl nav nokļuvuši, zinātu, kur vieglāk tikt iekšā, kur ir nepilnības uz robežas un kā izskatās nometnes Latvijā un Lietuvā.

Izmantojot tērzēšanas vietas, nelegālie ieceļotāji publicē daudz dažādas informācijas, kas palīdz citiem kā padoms, kā nelegāli šķērsot robežas. Piemēram, izmantota “Whatsapp” lietotne. Redzams, ka persona, kura jau ir šķērsojusi Eiropas Savienības robežu, ziņo  par savu lokāciju citiem potenciāli nelegālajiem ieceļotājiem. Tādā veidā viņš dod zināt, kur atrodas un kur var doties citi.

Nākamā informācija, kas, iespējams, bijusi “Telegram” lietotnē. Nelegālais robežšķērsotājs saviem biedriem apgalvo, ka var nokārtot vīzas uz Baltkrieviju. Pēc viņa vārdiem ielūguma noformēšana maksā 750 ASV dolāru, bet pati vīza - 215 dolāri. Viņš piedāvā viegli nokārtot vīzes, pases un pat maršrutus.

Nākamais stāsts: arābu valodā plašs izklāsts, kur un kas jādara, kam jāmaksā, lai iegūtu iespēju šķērsot robežu. Tur rakstīts: “Tev ir jāsatiekas ar Baltkrievijas partneri Turcijā. Šis partneris, kas ceļo, samaksās par apdrošināšanu Turcijā, kas maksājot 300 dolārus. Lai to izdarītu, viņam ir vajadzīgi no tevis 15 dokumenti, un svētdien redzēs, kāds būs lēmums. Bet, ja tiek pagarināts ceļojums, tad lētāk ir doties no Irānas, jo Irāna ir tuvu Krievijai un Baltkrievijai. Neviens tevi nemāna. Neviens neļaus doties tranzītā cauri Turcijai. Zvēru, ka nožēlosi.”

Publiskās grupās tiek publicēti nelegālo imigrantu maršruti, kur viņi viens otram norāda kartē labāko ceļu uz Eiropas Savienību. Lai mazinātu iespēju viņus pamanīt, saprast nelegālos ceļus, kā iekļūt Eiropas Savienībā, tiek aicināti lietotņu administratori izslēgt no grupām latviešus, lietuviešus un poļus. Pastāv arī slēgtās imigrantu grupas ar striktu moderāciju.

Par to ReTV Ziņām stāsta arī austrumu pētnieks, pasniedzējs un arī žurnālists Imants Frederis Ozols. “Informācijas kanāli tiek izmantoti visdaudzveidīgākie. Protams, tie ir mūsdienu informācijas kanāli, izmantojot viedtālruni - tas ir galvenais veids. “Telegram” kanāls ir ārkārtīgi iecienīts. Aplikācija, kurā tiek attiecīgi definēti kanāli un grupas, tas ir primārais veids, kā notiek informācijas apmaiņa.”

Nelegālie ieceļotāji publicē video, kur rāda potenciālajiem šķērsotājiem, cik grūti viņiem ir tik pāri robežām. Kādā video ir redzama Lietuvas robeža ar izvietotiem robežsargiem, kas neļauj tanī ienākt nelegālajiem imigrantiem. Šie ceļotāji kliedz, lai ielaiž, jo kopā ar viņiem atrodas bērni. Kad personas jau iekļuvušas Latvijā vai Lietuvā, viņi publicē video - kādi ir dzīvošanas apstākļi.

Lai nelegālie imigranti nenokļūtu uz valstu robežām, Lietuvas robežsardze izmanto skaļruņus, kur atskaņo brīdinājumu neienākt Lietuvas teritorijā arābu valodā. Latvija pagaidām līdz tam vēl nav nonākusi - iztiek ar zīmju valodu, ar krievu vai angļu valodu.