Rojā noticis Latvijā apjomīgākais starptautiskais kinologu seminārs

Latvijā noticis līdz šim apjomīgākais starptautiskais praktiskais seminārs kinologiem un suņiem, kuri specializējušies sprāgstvielu un ieroču meklēšanā. Kā pateicīgu vidi vienai no pasākuma dienām kinologi izvēlējušies Roju, kas vienuviet suņiem ļauj izspēlēt dažādus scenārijus, sākot no sprāgstvielu meklēšanai brīvdabas estrādei, līdz ekstrēmākiem apstākļiem uz ūdens. 

Treniņi ir kinologu suņu ikdiena, taču nokļūstot pavisam citā vidē, kur pat kinologi nezina meklējamo objektu vietu, suņi ne tikai aug savā profesionalitātē, bet arī pati meklēšana kļūst daudz interesantāka. “Suns jūt, ka kinologs ir nervozāks, jo pats nezina, kur ir objekts. Līdz ar to suns visu uztver reālāk – saprot, ka ir jāmeklē. Bet, kad pats ikdienā esi priekšmetus izlicis un pats ar viņu meklē, suns uz tevi paskatās un saprot, ja atradīs, būs labi, ja neatradīs, arī viss būs kārtībā,” stāsta Darijus Mirijauskas, kinologs no Lietuvas.

Ikdienas vidi suņi pazīst pēc smaržām, bet Rojas ostā viss netipisks – smaržo netālu esošā šķelda, dažādas eļļas, papildus šķēršļi ir kāpnes, lai nokļūtu kuģī vai pilnīga tumsa kādā no telpām. Lai pārbaudītu, kā suns reaģē stresa apstākļos, tieši pirms uzdevuma pildīšanas suni ar laivu, kas brauc ar ātrumu vairāk nekā 60 km/h, ieved jūrā. “Uzreiz ejot strādāt, sunim ir grūtāk meklēt, jo viņam ir augsts stress, viņš var palaist pašu galveno – kādu slēptuvi. Bet tie, kam suņi jau ir pieraduši, tiem tas bija tāds “just for fun” braucien,” saka Matīss Bincis, militārās policijas kinologs.

Sunim darbs ir kā spēle, tāpēc, atrodot meklētos objektus, viņš saņem apbalvojumu – uzslavu vai savu mīļāko mantiņu. Matīss Bincis seminārā piedalās ar diviem suņiem – divus gadus veco Džeku un trīs mēnešus jauno Bleku, lai viņš jau no bērnības pierastu pie dažādiem apstākļiem, un, redzot, kā suņi reaģē, kinologs tālāk ikdienā varēs strādāt pie niansēm. Starptautiskajā seminārā, kas ilgst piecas dienas, piedalās vairāk nekā desmit kinologi un viņu atbalsta personas no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. “Nepietiek, ja mēs, piemēram, aizsūtām kinologu uz Lietuvu vai Igauniju. Tas, cik daudz viņš no savas perspektīvas paņem līdzi. Atbraucot uz šejieni, viņš nevar visai nodaļai, izstāstīt, parādīt, ko viņš iemācījies. Ir ļoti labi, ja vienlaicīgi atbrauc liels skaits uz šejieni, un tad tas nozīmē, ka vienlaicīgi daudz vairāk kinologi iegūst ko jaunu,” uzsver Baiba Timeniece, Štāba un atbalsta rotas Militārā meklēšanas vada komandiere, virsleitnante.

Sprāgstvielas suņi meklēja ne tikai ostas teritorijā, bet arī brīvdabas estrādē, kas jau ir tuvāk viņu darba ikdienai. Savukārt, nākamajā dienā suņiem paredzēts darbs Dzelzceļa muzejā, kas atkal ļaus gūt pieredzi netipiskos apstākļos.


#SIF_NVZ2022