Ropažu novadā demontēti padomju laika pieminekļi

Ropažu novadā demontēti abi padomju laikus slavinošie pieminekļi. Vakar rīta pusē nojaukts tēlniecības objekts Muceniekos, bet naktī demontēta stēla “Rīgas atbrīvotājiem”. Stēla atradās šosejas malā, tāpēc nolemts to demontēt naktī, lai pēc iespējas mazāk tiktu traucētu satiksmes kustība.

Desmitiem gadu autoceļa P4 malā apmēram piecus metrus augstā granītā stēla atgādināja par 1944. gada rudeni, kad Rīgā iesoļoja padomju armija. Nekādu atbrīvošanu rīdziniekiem gan tā nenesa, vien padomju okupācijas vara nomainīja nacistiskās Vācijas okupācijas varu.

Lēmumu par padomju laika pieminekļu un piemiņas zīmju demontāžu Ropažu novada dome pieņēma šā gada sestajā jūlijā, bet, kā ReTV norāda Stopiņu pagasta teritoriālās pārvaldes vadītājs Aldis Grunde, jautājums par komunistiskās ideoloģijas nesošā vēstneša nojaukšanu pirmoreiz esot ticis aktualizēts jau pirms vairākiem gadiem.

Vakar ticis nojaukts arī otrs novadā esošais padomju laiku slavinošais tēlniecības objekts Muceniekos. Novada dome esot meklējusi iespēju kādam atdot demontētos objektus, tomēr interese neesot bijusi.

Jautājums par padomju laika slavinošajiem pieminekļiem un vides objektiem aktualizējās pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā. Jūnijā tika pieņemts likums par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu. Īpaši izveidota komisija lēma par 69 šādu objektu obligātu demontāžu līdz šā gada 15. novembrim. Par pārējo padomju laika objektu demontāžu pašvaldības var lemt pēc saviem ieskatiem.


#SIF_NVZ2022