Rosina ļaut autovadītāja tiesības izmantot kā dokumentu sertifikātu apliecināšanai

Iespējams drīzumā vakcinācijas sertifikāta piederību varēsim apstiprināt, uzrādot arī autovadītāja apliecību. Šāda iespēja gan vēl jāapstiprina valdībā. Tikmēr ReTV Ziņas skaidroja, cik plašas šobrīd ir iespējas izmantot autovadītāja apliecību, lai apliecinātu savu personību un ar ko tā atšķiras no pases un ID kartes. 

Likums paredz, ka Latvijā ir tikai divi personu apliecinoši dokumenti: pase vai identifikācijas karte. Pēdējās dienās ne tikai sociālajos medijos, bet nu jau arī Saeimā un valdībā raisījušās diskusijas - varbūt tomēr ļaut autovadītāja apliecību izmantot kā personu apliecinošu dokumentu, apliecinot vakcinācijas sertifikātu. Šādu iespēju rosinājusi arī Saeimas Aizsardzības, Iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija. Tās vadītājs Juris Rancāns ReTV Ziņām skaidro - cilvēki, dodoties uz tirdzniecības vietām, bieži aizmirst ID karti vai pasi, tādā gadījumā autovadītāja apliecība atvieglotu iedzīvotāju ikdienu: “Vadītāja apliecība tomēr satur personas datus - vārdu, uzvārdu, personas kodu un viņa ir ļoti līdzīga. Tā ir valdības izšķiršanās un es ceru, ka diskusiju rezultātā tādu lēmumu pieņems. “

Ceļu satiksmes drošības direkcijā ReTV apstirina, autovadītja apliecība ir tikpat droša un uzticama, kā ID karte. Atšķirība tā, ka šis dokuments nesatur informāciju par personu elektroniskā formā, kas nereti ir būtiska ceļojot. Taču tas netraucē autovadītāja apliecību izmantot, lai apstiprinātu personību dažādās dzīves situācijās. Tajā skaitā, vakcinācijas sertifikāta piederību. CSDD Kvalifikācijas departamenta vadītājs Juris Teteris stāsta: “Par kaut kādām noteiktām darbībām, kā piemēram, darbībām veikalos vai to pašu paciņu izņemšanu pastā mūsuprāt vadītāja paliecība ir adekvāta, ja pieņemtu kā personas apliecinošu dokumentu.”

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes pārstāve Madara Puķe ReTV Ziņām skaidro - likums nenosaka, kāds dokuments iestādei jāpieprasa personas identificēšanai: “ Mēs tālāk komersantiem nenosakam, ko viņiem ir jāpierasa klientiem, piemēram, ienākot bankā vai kas viņiem nav jāprasa. Tik pat labi tas var būt arī cits dokuments to viņi lemj paši." Piemēram, Latvijas pasts noteicis, ka uzrādot autovadītāja apliecību, iespējams saņemt ierakstītu vai apdrošinātu sūtijumu, kura vērtība nepāsniedz 150 eiro. Savukārt tirdzniecības vietās, lai iegādātos akcīzes preces obligāti jāuzrāda pase vai ID karte. Arī bankās gan dažādu darījumu veikšanai būs jāuzrāda pase vai ID karte, galvenokārt klienta paša drošībai. 

Tikmēr Saeimā uzskata, ka nav nepieciešams grozīt personu apliecinošo dokumentu likumu. Īpašās situācijās, kā piemēram, kovida apstākļos korekcijas var ieviest arī ar ministru kabienta noteikumiem.


Foto: ReTV