Rotaļu laukumā piekauj deviņgadīgu meiteni

Kā liecina Valsts policijas dati, šogad pirmajos sešos mēnešos audzis to gadījumu skaits, kad tīšus miesas bojājumus nodarījuši nepilngadīgie. Arī uzsākto administratīvo pārkāpumu procesu skaits teju dubultojies. Ar pusaudžu agresiju nesen saskārās arī kāda ogrēniete, kuras deviņgadīgo meitu piekāva gados vecāki zēni. 

“Man tas ir prātam neaptverami, goda vārds. Man ir četri bērni. Tāda situācija man 15 gadu laikā ir pirmo reizi,” saka ogrēniete Līga, kuras vārds sižetā ir mainīts. Aizvadītās nedēļas piektdienā, pārrodoties mājās no skolas, Līga konstatēja, ka viņas deviņgadīgajai meitai uz sejas ir zilumi. Kā norādījusi meita, viņu pilsētas spēļu rotaļu laukumā piekāva gados vecāki zēni. “Viens esot stāvējis un bļāvis tam, kurš sita, ko viņam darīt, pa kurieni sist. Trešais esot vienkārši sēdējis uz soliņa, bakstījis telefonu un vispār neiesaistījās.”

Līga pēc notikušā nekavējoties vērsās gan policijā, gan arī veda meitu uz tuvāko slimnīcu. “Kā mēs sapratām no dakteres slimnīcā, viņai ir iesists pa degunu, jo degunā ir tūska. Zem actiņām zils, austiņa visa zila, kakls viss nodīrāts. Meita saka, ka viņa esot žņaugta. Bet dežūrdaļā policists, kas pieņēma iesniegumu, saka, ka varētu būt, ka viņa ir vilkta aiz kapuces.

Kāpēc izcēlies konflikts un puiši meitenei uzbruka, nav zināms. Līdz šim rotaļu laukumā, kā norādījusi meita, konkrētos puišus viņa nebija manījusi. Policijā Gita Gžibovska ReTV apstiprina, ka ir saņemts iesniegums par notikušo. Šobrīd jau vainīgās personas esot indentificētas. “Saistībā ar notikušo šobrīd ir uzsākts administratīvais process par maznozīmīga miesas bojājuma tīšu nodarīšanum, cietušajai meitenei tiks nozīmētas ekspertīzes.”

Policijā šogad reģistrēto noziedzīgo nodarījumu pret personas veselību, ko izdarījuši nepilngadīgie, skaits audzis vairāk nekā uz pusi. Arī Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā (VBTAI) norāda, ka Latvijā salīdzinājumā ar citām valstīm ir novērojama augsta pusaudžu vardarbība. “Jo ļoti daudzos gadījumos bērniem reizēm trūkst prasmes šai te impulsu kontrolei, vai viņi to nav iemācījušies iepriekš vai arī ir ļoti spēcīgas emocijas, ar kurām bērni netiek galā,” saka Anda Sauļūna, VBTAI Ģimeņu ar bērniem atbalsta departamenta direktore

Policija par šādiem gadījumiem, kad tiek nodarīti miesas bojājumi bērniem, aicina ziņot nekavējoties un nebūt vienaldzīgiem arī apkārtējiem, redzot tādas situācijas. Savukārt inspekcijā uzsver, ka joprojām sabiedrībā ir viedoklis, ka konfliksituācijas jauniešu vidū ir norma un tas ir jāizskauž. Anda Sauļūna: “Ja redzam, ka bērns netiek galā, mums pat nav vienmēr jāgaida brīdis, kad viņš atnāk un pasaka. Ir jāmēģina saprast, kas notiek, un ir jāmēģina kaut kādā veidā iesaistīties.” 

Kā norāda cietušās meitenes mamma, notikušais ir atstājis arī psiholoģiskas sekas. Meita par notikušo nerunā, tāpēc uzsākta terapija pie psihloga. Arī mammai tagad jāprot tikt galā ar baiļu sajūtu par meitas drošību, tostarp atsākot skolas gaitas. “Visa ģimene esam kooperējušies tā, lai nākamo nedēļu, kad viņi atgriežas skolā, kāds viņai visu laiku būt blakus uz skolu un no skolas, lai viņa tiek pavadīta. Vienu pašu man tagad bail laist,” saka Līga.


#SIF_NVZ2022