Rotko centrā izstāžu sezona; drīzumā gaidāmi jauni Rotko oriģināldarbi

Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs uzsācis jaunu izstāžu sezonu. Tiek prezentēti pieci jauni, krasi atšķirīgi projekti, kuri apvieno sevī Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Vācijas māksliniekus. Drīzumā Rotko centru sagaida arī citi nozīmīgi jaunumi.

Sevis meklējumi, dažādu tautību dzīves un mākslas uztvere, kā arī dabas temati – šādi Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs uzsāk jauno izstāžu sezonu. Lai gan no pirmā acu uzmetiena projekti ir gana atšķirīgi, kā norāda Daugavpils Marka Rotko mākslas centra vadītājs Māris Čačka, tiem ir arī vienojoši elementi. “Viņus arī vieno kaut kāda tāda ļoti sensitīva josla – veseli divi projekti ir saistīti ar ūdeni, tad mums ir micēlijas projekts, kur sēņotne aplieta ar šo ūdeni tā kā attīstās, šī attīstība iziet caur sociāliem projektiem – brīvo telpu un ego, noslēdzas ar tādu kroni visam – ar Agras Vītiņas personālizstādi.”

Īpaši jāizceļ ir projekts “Micēlija” – kurā tiek akcentēta sievišķība un tiek meklēts kopīgais vācu un latviešu mākslinieču dzīves uztverē. To apvieno vairāki darbi, kuros pa pāriem darbojās piecas latviešu un piecas vācu mākslinieces. “Mūsu vidū ir atšķirības mākslas kultūrā, kā arī kaut vai vecuma un mūsu izcelsmes ziņā, bet tieši tāpēc bija ļoti interesanti kopā strādāt – darbos rezultātā tika vairāk ielikts,” uzsver Silke Bahmane, vācu māksliniece.

“Mēs sākām ar to, ka iepazināmies kā cilvēki. Silke man pastāstīja par sevi, par savu dzīvi, kas parasti tā nenotiek, parasti mākslinieki vienkārši sadarbojas tieši mākslinieciskajā jomā. Man liekas, ka ļoti foršs ir tieši tas cilvēciskais kontakts. Rezultātā sanāca, manuprāt, ļoti labi, un notika kaut kāds tāds sadarbības brīnums,” saka Ingrīda Pičukāne, māksliniece.

Jaunā izstāžu sezona Rotko centram ir tikai pirmais no vairākiem jaunumiem šogad. “Mēs atklāsim Pētera Mārtinsona māju. Tuvāk pavasara izskaņai būs arī maiņa Rotko oriģināliem, mēs līdz šim esošus piecus Rotko oriģinālus mainīsim pret sešiem jauniem Rotko oriģināliem,” pauž Māris Čačka.

Keramiķa Mārtinsona māja iedzīvosies cietokšņa 7. pulvera noliktavā, blakus esošajai Marka Rotko centra ēkai. Savukārt Rotko oriģināldarbus uz laiku dāsni izrādīšanai nodos Rotko bērni. Pagājušogad viens no Daugavpilī dzimušā mākslinieka Marka Rotko darbiem izsolē Ņujorkā pārdots par 82,5 miljoniem ASV dolāru.