Rucavnieki neapmierināti ar pašizolācijas prasībām, ierodoties no Lietuvas

Pagājusi nedēļa, kopš stājusies spēkā prasība ievērot 10 dienu pašizolāciju, ierodoties no Lietuvas, un jau šobrīd daļa pierobežā esošā Rucavas novada iedzīvotāju saskata problēmas šajā lēmumā. Tāpat ir bažas par kontroles mehānismiem pie robežām, kas nodrošinātu pašizolācijas prasību.

Novada centram Lietuvas pilsēta Palanga atrodas par aptuveni 20 kilometriem tuvāk nekā Liepāja. Turp rucavnieki dodas ne tikai, lai lētāk un ātrāk iegādātos pārtiku, bet arī agrāro tehniku un ražošanas izejmateriālus.

Harijs, Rucavas novada iedzīvotājs: “Vai tad tas reāli dzīvē ir iespējams? Aizbrauciet uz Lietuvu, atbrauciet atpakaļ, kurš jūs izkontrolēs?”

Līga, radošās darbnīcas “Ligate” īpašniece: “Tas trakākais ir tas, ka mēs, tā veselākā tauta, sēžam mājās un nedrīkstam braukt uz Lietuvu, bet viņi šeit brauc joprojām.”

Rucavas novada domes priekšsēdētājs Jānis Veits norāda, ka vasarā lietuviešu tūristu aktivitāte ir bijusi pat pusotru reizi lielāka nekā pērn. Šobrīd kaimiņvalsts iedzīvotāju skaits novadā esot samazinājies un to Veits skaidro ar tūrisma sezonas noslēgumu.

Jānis Veits, Rucavas novada domes priekšsēdētājs: “Gribam droši iet savā Rucavas veikalā un iepirkties, un pārvietoties pa teritoriju brīvi, lai nebūtu kaut kādas liekas slimības. Tas mums ir mērķis un katra pilsoņa pienākums no tā izvairīties.”

Ar pienākuma apziņu būs arī jāiztiek, jo kā atklāj Valsts robežsardzes pārstāve Kristīne Pētersone - uz iekšzemes robežām starp Latviju un Šengena zonas valstīm, cilvēku pārbaude Covid-19 dēļ nenotiek. To gan veic Lietuvas un Igaunijas robežsardze. Tāpat Pētersone piemetina, ka pierakstīt informāciju par iedzīvotājiem, kuri iebrauc Latvijā un kuriem jāievēro pašizolācija, ir starptautisko pārvadātāju uzdevums.

Jāpiebilst, ka cilvēku pašizolācijai, atgriežoties no Lietuvas ir arī izņēmumi - iedzīvotājiem, kuri pilda darba pienākumus kaimiņvalstī, apmeklē izglītības iestādes, vai saņem ārsta nozīmētus veselības aprūpes pakalpojumus, desmit dienas mājās izolēties nav nepieciešams. Tādā gadījumā ir jāievēro drošības principi, piemēram, masku lietošana un veselības stāvokļa novērtēšana.