Ruckas muižā atdzīvojas gleznas

Cēsīs Ruckas muižā atdzīvinātas mākslinieces Baibas Feoktistovas un latviešu simbolisma mākslinieku gleznas. Izstādē “Dzīvās gleznas” mākslinieku darbi kopā ar mūziku un animāciju ir apvienoti divās 20 minūšu garās izrādēs. Tajās izmantots arī mākslīgais intelekts, kas palīdz savienot dažādās gleznas.

Ruckas muižā apskatei pieejama multimediālā izstāde “Dzīvās gleznas”, tās ir divas izrādes: “Manas iedvesmas dārzi” un simbolisma gleznu apkopojums “Mīts-Cilvēks-Daba”. Katra izrāde ir 20 minūtes gara un skatāma uz septiņiem ekrāniem, kas ieskauj telpu. Gleznas papildina arī mūzika un animācijas, kas iedzīvina gleznas. 

Ruckas muižas kultūras projektu vadītājs Jānis Gabrāns: “Rīgā ir bijusi jau šāda glaznu atdzīvināšana. Es domāju, ka pasaulē jau tas ir. Cēsīm tas ir jaunums jebkurā gadījumā. Latvijā nav tā, ka uz katras stūra būtu atdzīvinātās glaznas. Tas, ka ir uz kaut kādām ēkām, tur kaut kāda video stāstījumi, tas ir viens, bet, kad tiek paņēmts konkrētas gleznas, uztaisīt savu veidu stāstu, tas ir, domāju, kaut kas drusciņ unikālāks.”

Baibas Feoktistovas glezniecība ieskandināta un animēta izstādē “Manas iedvesmas dārzi” kur izmantotas, gan jau esošas Baibas gleznas, gan arī īpaši izstādei radīti darbi. Gleznas paspilgtinātas ar klasisko Mocarta, Baha, Šopēna un Bizē komponēto mūziku. Viņa stāsta: “Bija gleznas, kas bija īpaši radīts šim pasākumam, un bija gleznas, kas ir radušās pēdējo sešu gadu laikā. Tad mēs izveidojam kopīgus stāstu no visiem maniem darbiem – gan tādiem, kas speciāli ir veidoti, gan tādiem, kas ir jau izauklēti manā sirdī vairākas gadus. Šos darbs jūs varat arī ikdienā apskatīt Ruckas muižā, ja braucat ciemos pie mums.”

Savukārt izstādē “Mīts-Cilvēks-Daba” parādīts simbolisms Latvijas mākslā. Izstādes režisors un scenārija autors Māris Kalve kopā ar idejas autori un radošo producenti Leonardu Ķesteri latviešu simbolisma gleznas apkopojuši vienā izrādē, papildinot darbus ar tā laika mūziku un dzeju.

Kalve: “Sapratām to, ka mēs varam izturēties ļoti lielu pietāti par šo bildi un izmantot kā pamatu. Smelties no šīs bildes, šī attēla, gleznas grafikas, iekšējām dinamikām, mēģināt iztēloties, kas tajā notiek. Jebkuram fantāzija strādā, skatot jebkuru attēlu mums kaut kas galvā notiek.”

Lai gleznas iedzīvinātu, izmantots mākslīgais intelekts, kas iekustina gleznu fonu. Mākslīgā intelekta izmantošana mākslā ir komplekss temats, tomēr mākslinieki atzīst, ka uztver to kā rīku, kas var papildināt mākslas darbu, jo pamatā ir paša mākslinieka radošums.

Izstāde Ruckas Muižas telpās skatāma līdz 30. septembrim, seansi norisinās no otrdienas līdz svētdienai.


Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par sižeta saturu atbild SIA "VIDZEMES TV".
#SIF_MAF2024