Rūjienā aukstuma rekordi netraucē piemājas bobsleja trases darbību

Aizvadīta daudzu gadu desmitu aukstākā decembra diennakts Latvijā. Un lai gan ik ziemu pie mums novērojams kāds sala periods, kad gaisa temperatūra noslīd zem mīnus 20 grādu atzīmes, iedzīvotājiem tas ik reiz sagādā nēertības. Šoreiz ReTV žurnāliste Laura Jansone devās uz Rūjienu, kur šorīt fiksēts decembra mēneša pirmās dekādes aukstuma rekords. 

Šorīt Vidzemē gisa temperatūra pazeminājās līdz pat mīnus 20 grādiem. Viszemākā tā fiksēta Zosēnos, kur tā pazeminājās teju līdz pat mīnus 27 grādiem. Tikmēr Rūjienas meteostacijā tā pazeminājās līdz pat mīnus 26 grādiem. Tik zema gaisa temperatūra decembra mēnesī Latvijā nav fiksēta jau daudzus gadus. 

Iepriekš 1959. gada 7. decembrī gaisa temperatūra pazeminājusies līdz pat mīnus 29 grādiem, sasniedzot decembra pirmās dekādes aukstuma rekodru. Tikmēr šī rīta krietnais sals visvairāk rūpes sagādāja autovadītājiem. Nevienam vien šoferītim šorīt nācās meklēt palīdzību, lai iedarbinātu sastingušo spēkratu. To ReTV apstiprināja arī vairākos autoservisos Rūjienā. 

Rītos, kad gaisa temperatūra pazeminās zem mīnus 20 grādiem, jaunāko klašu skolēni vecumā līdz 12 gadiem var neapmeklēt skolu. Rūjienas vidusskolā mācās bērni gan no pilsētas, gan lauku teritorijas, tāpēc bargais sals šorīt ietekmēja arī skolas ierasto ikdienu. 

Kā ReTV Ziņām atzīst Rūjienas vidusskolas direktore Linda Čākure: “Arī mūsu skolā šorīt nav ieradušies 15 bērni, tieši šī iemesla dēļ, ka ir auksts. Tie ir bērni, kuri dodas tālāku ceļu uz skolas autobusu, ir ģimenes, kurām ķibeles ar automašīnām, visi vecāki mūs informējuši, zinām kāpēc bērni nav skolā. 

Skolas direktore gan ReTV uzsver, lai nekavētu mācību procesu, turpmāk tiem kuri aukstuma dēļ paliks mājās, stundām tik pat būs jāpieslēdzas attālināti. Linda Čākure stāsta: “Šodien informējām bērnus, gan vecākus un no rītdienas gan 100% strādāsim Zoom. Manuprāt šī lieta arī samazinās to skaitu, kuri izvēlēsies no rīta nenākt uz skolu.”

 Startam gatavs arī Rūjienas piemājas bobslejs, tarase par varākiem metriem pagarināta, jo saimnieks uz blakus teritoriju pārcēlis sētu. Bobslejam Rūjienā šī būs jau septītā sezona un ik reiz trase piedzīvo kādus papildinājumus un uzlabojumus. Šogad pārtaisītas starta rampas kāpnes un pirmais līkums, lai nobrauciena laikā tas nebūtu tik ass. Kā sarunā ar ReTV norāda Rūjienas piemājas bobsleja trases saimnieks Aivis Bērziņš: “Te tāda kā virāž, es skatos. Tagad te iet labi. Viss pa augšas malu. Sals jau atkal ir par traku, viņš jau lauž kopā visu.”

Šīs sezonas pirmais nobrauciens aizvadīts 2. decembrī. Ja pērn trases ātruma rekords bijis ap 30 kilometriem stundā, šogad esot cerības sasniegt jau 40 kilometrus stundā. Bet saimniekam padomā vēl kāda īpaša iecere. Stāsta Aivis Bērziņš: “Jāuztaisa pirmā trase ar krustojumu. Dēļus ārā unte iedzīs spūri, lai iet tā pāri pa vienu reni tikai.”

Saimnieks ReTV rāda, ka vasarā viņam uzdāvināts īsts 88. gada divnieku bobs, ar kuru savlaiks braukts sacensībās. Nobraucienam pa trasi gan tas būšot pārāk smags. Sinoptiķu prognozes liecina, ka gaisa temperatoru vēl rīt daudzviet Vidzemē un Latgalē pazemināsies zem mīnus 20 grādu atzīmes, bet sākot no ceturtdienas laiks pamazāk kļūs siltāks.


Foto: ReTV