Sabiedrību šķeļ vakcinācijas, ģimenes jēdziena un bēgļu jautājums

Vakcinācija, migrantu krīze, ģimenes jēdziens, klimata pārmaiņas - šie ir tikai daži jautājumi, kuri šobrīd šķeļ Latvijas sabiedrību, tās domu, raisot asas diskusijas. Tikmēr politiķi un, iespējams, arī provokatori, šīs situācijas izmanto savtīgos nolūkos - partiju tēla stiprināšanā, - vai arī, lai turpinātu šķelt sabiedrības nostāju. Kas šobrīd ir Latvijas sabiedrības domu visšķelošākie temati?

Sabiedrības šķelšanās ir labs instruments tiem, kuri to izmanto savā labā. Piemēram, partiskie spēlētāji, kuri, redzot asos tematus, uz šī pamata var spodrināt sev spalvas. “Nebūsim naivi, tomēr 22. gada vēlēšanas spēlē svarīgu lomu dažādu partiju stratēģijā, reaģējot gan vakcināciju, gan uz bēgļiem pavisam noteikti. Atšālējušās tēmas vai problēmjautājumi nav nevienam īpaši interesanti, ar tādiem nevar kampaņot, bet ar šiem te lielajiem. Tie, kas var raisīt sabiedrībā politisko aktīvismu, tādā ziņā, ka viņi nav gājuši desmit gadus uz vēlēšanām, tagad sajutīsies motivēti, kā sajutās uz KPV.LV pirms četriem gadiem. Tieši šīs tēmas ir ļoti pateicīgas,” saka Mārtiņš Kaprāns, sociālantropologs.

Politiķiem, aizkulišu tēla veidotājiem, provokatoriem tā ir ļoti laba augsne, kamēr sabiedrībai par labu tas nenāk - atzīst eksperti. Iedzīvotāji tiek dalīti grupās; viņi tiek sanaidoti. Un tieši sociālie mediji mūsdienās ir galvenās platformas. “Ir tie mehānismi, kas vairāk polarizē, un ir tie veidi, kā runāt ar cilvēkiem un nostādīt vienu pret otru. Kas rada situācijas, kad pat rodas naids pret cilvēkiem, kuri ir vai nav vakcinējušies,” pauž Kārlis Lakševics, sociālantropologs.

Galvenais mērķis - uzrunāt un mobilizēt neapmierināto vēlētāju daļu, un nereti politiskie spēlētāji paši ir ieinteresēti šo spriedzi sabiedrībā uzturēt. “Mēs vairs nerunājam par viedokļu daudzveidību kā tādu, ka ir dažādi sabiedrības segmenti, katram var būt savs viedoklis par vakcināciju, bet redzam izteiktu dalījumu - pusi uz pusi - vai polerizāciju,” uzsver Mārtiņš Kaprāns.

Vakcinācija ir viens no karstākajiem tematiem, kas jau vairākus mēnešus raisa asas diskusijas sabiedrībā. Pārsteigta par tik lielu sabiedrības sašķeltību un pretestību ir veselības komunikācijas eksperte Vita Savicka. Viņasprāt, cilvēkiem šobrīd trūkst padziļinātas informācijas par vakcināciju, kas ir tiešs pārmetums kampaņu rīkotājiem. “Ziņojumam katrai šai grupai jābūt atšķirīgam, arī komunikācijas formai ar katru no šīm subgurpām ir jābūt ļoti atšķirīgai. Līdz ar to, ja mēs gribam mainīt cilvēku attieksmi un viedokļus, mums ir jāzina, ko viņi domā.”

Tikmēr jautājums par patvēruma meklētāju uzņemšanu vai raidīšanu projām ir nākamais, kurš jau pamazām rada aizvien lielāku sabiedrības sašķeltību. Tātad - te atkal ir laba augsne politiķiem un iespējamiem provokatoriem.

Visi ReTV Ziņu aptaujātie eksperti norāda, ka visā pasaulē ir politiķi, viedokļu līderi, provokatori, kuri izmanto sabiedrības viedokļus, lai panāktu savu mērķi - kādam tā ir partijas popularizēšana; kādam tā ir iespēja sevi iznest slavas saulē, bet kādam ir ļaunāki mērķi, piemēram, diskreditēt valsti.


Foto: Freepik