Sabiedriskais transports Purvīša noskaņās

Šis ir Latvijas mākslas dzīvē zīmīgs gads - Latvijas ainavu glezniecības pamatlicējam, māksliniekam Vilhelmam Purvītim tiek svinēta 150 jubileja. Ogres novadā, kur atrodas mākslinieka dzimtas mājas, jubilejas gadā realizēta iecere par sabiedrisko transportu, kas dekorēts ar Vilhelma Purvīša gleznu motīviem un ceļos viscaur Latvijai.

Amanda Pabērza ir Latvijas Mākslas akadēmijas studente. Šodien viņa pirmo reizi dzīvē redz, kā realizējusies viņas ideja - vilciena griestus dekorēt ar mākslinieka Vilhelma Purvīša gleznu motīviem. “Tā doma bija, ka katrs cilvēks atrod savu daļu Purvīša. Mans mērķis bija arī cilvēkiem, kuri sēž vilcienā, tomēr izlīst no tiem saviem telefoniem un pacelt galvu augšā, paskatīties uz to, kas ir pielikts pie griestiem, arī pabaudīt mākslu.

Jau kopš 3. marta Ogres stacijas tunelī skatāmas līdz šim mazāk zināmas desmit Vilhelma Purvīša gleznu reprodukcijas, kas tagad izmantotas arī sabiedriskā transporta noformējumos. Kā ReTV skaidro projekta autori Ogres novada Kultūras centrs, šīs ir unikālas gleznas, kas redzamas pirms 76 gadiem izdotā katalogā.

Arī autobusos, kas savu ceļu mēros ne tikai pa Ogres pilsētu vai novadu, bet dosies arī uz Rīgu, ikvienam pasažierim būs iespēja uzzināt arī kādus interesantus faktus par Vilhelmu Purvīti. Piemēram, vai zināji, ka Vilhelmam Purvītim bija divas māsas un divi brāļi? Vai arī - vai zināji, ka Vilhelma Purvīša dzimtās mājas Vecjauži ir valsts nozīmes kultūras piemineklis.  

Izzinošos jautājumus papildina arī krēslu noformējums ar Vilhelma Purvīša gleznu motīviem. Šis idejas autore arī ir Latvijas Mākslas akadēmijas studente Ilze Grīnberga.

Kā ReTV uzsver mākslinieces, šis ir nebijis veids, kā runāt par Purvīti. Turklāt saredz arī svarīgu aspektu - sabiedrības izglītošanu. Amanda Pabērza: “Mēs šādi varam Purvīti atdzīvināt arī šodien, liekot sabiedriskajos transportos, liekot cilvēkiem painteresēties, kas tad īsti viņš ir.” 

Transportā tomēr viņi biežāk iekāpj. Tad iznāk - māksla nāk pie cilvēkiem klāt,” saka Ilze Grīnberga.

Šāda iespēja līdz pat jūlija izskaņai ir Ogres vēstures un mākslas muzejā, kur 2. jūnijā atklāta Vilhelma Purvīša gleznu izstāde “Gadalaiki”. “Darbi no Nacionālā mākslas muzeja un Zuzāna kolekcijas. Tikai oriģināldarbi bez reprodukcijām šoreiz,” uzsver Inga Zvirbule, Ogres Vēstures un mākslas muzeja pārstāve .

Sabiedriskais transports ar Vilhelma Purvīša gleznu motīviem sāk kursēt jau no ceturtdienas. Tostarp ne tikai Ogres virzienā, bet arī citu pilsētu maršrutos. “Lai Purvītis iedvesmo! Man ļoti patīk akadēmija simtgades sauklis - ne dienu bez līnijas. Tad, balstoties uz Purvīti, varētu teikt - ne dienu bez krāsas,” saka Amanda Pabērza.


#SIF_NVZ2022