Sācies rudens vīrusu laiks

Klāt nepatīkamais rudens vīrusu laiks. Šobrīd daudzi slimo ar šajā gada laikā izplatītākajiem vīrusiem - adeno, rino un enterovīrusu. Tomēr šogad manāms pastiprināts satraukums, jo blakus labi zināmajiem vīrusiem, ir arī Covid-19. 

Rudenī cilvēki vairāk pulcējas telpās, tās tiek mazāk vēdinātas, kā arī ārā ir zemāka gaisa temperatūra un gaisa mitrums. Tas viss veido labvēlīgu vidi dažādu vīrusu izplatībai. 

Ģimenes ārstu prakses sastopas ar situācijām, kad zvana satraukti pacienti ar dažādiem simptomiem, vaicājot, kā labāk rīkoties saslimšanas gadījumā. Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve Rita Korotinska ReTV Ziņām stāsta - pie jebkuras saslimšanas, pirmkārt, jākonsultējas ar ģimenes ārstu. Situācijas un saslimšanas ir dažādas, līdz ar to, tikai mediķis spēs izvērtēt, kāda ārstēšanās nepieciešama.

"Bet, protams, parastie vīrusi nekur nav pazuduši, un viņu ir ļoti daudz un patiešām pēdējās nedēļas laikā ir sācies tāds diez gan nopietns uzliesmojums, pārsvarā bērnu vidū,” tā ģimenes ārste Dace Vorslava. Ģimenes ārste aicina pacientus pie pirmajiem saslimšanas simptoniem uzreiz nedoties uz ārsta praksi, bet palikt mājās un novērot savu veselības stāvokli. “Nu jau tie cilvēki ir mazliet apraduši ar to situāciju. Sākotnēji, protams, ka satraukums bija daudz lielāks, izteikti. Bet tāpat,protams, zvana un jautā, un nav tā, la jebkuram un jebkurā brīdī būtu jāveic šis Covid tests, tas tomēr nav nepieciešams.”

Tests jāveic, kad slimnieks potenciāli varētu būt saticies ar kādu no inficētajiem ,bet to palīdzēs saprast SPKC, kas veic epidemioloģisko izmeklēšanu. “Ja cilvēkam ir iesnas, klepus, tad jāvērtē kopumā tie saucamie riska faktori Covid-19 infekcijai. Cilvēks, vai nu radi, vai draugi nesen atgriezušies no ārzemēm - tas ir pirmais riska faktors. Vai mēs apmeklējam kādu pasākumu, vai mums ir aizdomas, ka bijis kontakts ar apstiprinātu Covid gadījumu?” stāsta SPKC epidemioloģe Rita Korotinska. 

Dace Vorslava: “Ja cilvēks ļoti vēlas, tad viņš, protams, pats var iet un nodot. Es tikai domāju, ka jebkurš izmeklējums nav vēlams darīt tikai tāpēc, ka mēs gribam par kaut ko pārliecināties.”

Gripas monitoringu SPKC sāks pēc divām nedēļām, taču epidemioloģe iesaka jau šobrīd uzmanīties. Arī ģimenes ārste Dace Vorslava piekrīt - par gribas uzliesmojumu vēl pāragri runāt, tomēr visiem hroniskajiem pacientiem un tiem, kuri ir riska grupā, iesaka ievērot visus speciālistu noteiktos drošības pasākumus.