Sadales tīkla piedāvātos tarifus pārskatīs

Tuvojoties apkures sezonai, šoruden teju ik dienu Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) ziņoja par tarifu pieaugumu siltumapgādē un ūdens saimniecības pakalpojumiem dažādās Latvijas vietās. Pašlaik plašu rezonasi sabiedrībā izsaucis uzņēmuma “Sadales tīkls” plānotais ievērojamais tarifu pieaugums. ReTV skaidroja, kā tiek vērtēti uzņēmumu iesniegtie tarifi un vai kādās nozarēs vērojama arī tarifu samazināšanās. 

SPRK uzdevums ir vērtēt tarifu projektus tajās nozarēs, kur to nosaka likums, piemēram, ūdenssaimniecībā, siltumapgādē, atkritumu apsaimniekopšanas nozarē, arī enerģētikā. Tarifu projektus pēc likumā noteiktas metodikas sagatavo un regulātoram iesniedz paši uzņēmēji un tā pienākums ir tos izskatīt četru mēnešu laikā. SPRK izpilddirektors ReTV skaidro, ka pašlaik tik aktuālo elektrības pārdales un sadales tarifu jautājumu risināšanā ir iesaistījusies valsts. Tas nozīmē, ka sākotnēji iesniegtos tarifus pārskatīs. “Uz iepriekšējo periodu negūto ieņēmumu atgūšanu, uz garāku periodu attiecībā uz izmaksu atgūšanu, kas šajā brīdī, kad uzņēmums saskarās ar strauju izmaksu pieaugumu, ir ļoti pozitīvs aspekts, jo būs iespējams vērtēt jautājumu plašākā kontekstā. Mēs ceram, ka tas ļaus nonākt pie mazāka tarifa pieauguma šajā raundā,” saka saka SPRK izpilddirektors Jānis Miķelsons.

Plašas diskusijas uzņēmuma “Sadales tīkls” plānotie tarifi raisīja saules paneļu lietotāju starpā raisot bažas, ka turpmāk to uzstādīšana un lietošana neatmaksāsies. Īpaši satraukti tie, kuri saules paneļu ražoto elektrību nodot tīklā un izmanto, kad tas nepieciešams. Jānis Miķelsone: “Tas apjoms tīkla pakalpojuma, ko šādi lietotāji izmanto, faktiski nav mainījies, ka lietotājam tagad ir savs ģenerācijas avots. Būtu tikai pareizi, ka lietotāji aizvien piedalās tīkla izmaksu segšanā. Ja mēs skatāmies uz to, kādā veidā ir aprēķināts tarifs, tad tas to pieaugumu attiecina vienādi gan uz lietotājiem, kuriem ir sava ģenerācija, gan uz tādiem, kuriem nav, vienkārši mainās proporcijas starp fiksēto un mainīgo daļu.”

Regulators uzsver, ka saules paneļu atmaksāšanos nosaka elektroenerģijas izmaksas, kas aizvien ir augstas, nevis sadales pakalpojumu izmaksas. Tai pašā laikā par tarifu pieaugumu no 1. janvāra šodien paziņoja arī dabasgāzes sadales sistēmu operators “Gaso”. Regulators skaidro, ka šī ir tarifu pārskatīšana gada ietvaros un lielu ietekmi uz patērētājiem jaunais tarifs neradīs. “Šobrīd ir vairākas gāzes lietotāju grupas, kur patēriņš ir samazinājies un ir pieaugusi gāzes cena, kas attiecās uz gāzes sadales sistēmu zuduma segšanu. Šie ir divi galvenie faktori, kas ietekmē atšķirīgās izmaksas uz katru grupu.”

Uzņēmējiem līguma ietvaros, fiksējot resursu izmaksu kritumu, mēneša laikā regulatorā ir jāiesniedz tarifu plāna izmaiņas. Līdz šim šādu kārtību aktīvi izmanto siltumapgādē. “Līdzīga kārtība šī mēneša pirmajā pusē ir ieviesta arī attiecībā uz ūdenssaimniecības komersantiem, kur arī pēdējā mēneša laikā vairāki ūdens saimniecības pakalpojumu sniedzēji ir savus tarifus palielinājuši, tos pārskatījušiii attiecīgi elektroenerģijas izmaksu pieauguma. Mēs sagaidām, ja attiecīgi turpmāk būs izmaksu samazinājums, tiem komersantiem būs pienākums jau ar nākamo mēnesi, kopš viņi saņem zemākus rēķinus, iesniegt lietotāju tarifu, lai arī tas samazinātos.”

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija jau izskatījusi un no decembra samazinājusi siltumapgādes tarifus Ikšķilē, Ķekavā, Valmierā. Pašlaik regulators izskata siltuma tarifa samazinājumu arī Mārupē no nākamā gada. 


Foto: Freepik