Sadārdzinās ceļu uzturēšanas izmaksas

Apgrūtināti braukšanas apstākļi, daudzviet sniegs un apledojums – šādi brīdinājumi pēdējā laikā izskan gandrīz katru dienu. Tas nereti mēdz būt pārbaudījums ne tikai autovadītājiem, bet arī brauktuvju un ietvju uzturētājiem. Tā kā dažādu resursu cenas ir kāpušas, sabiedrībā izskan bažas, ka tas ietekmēs kopšanas darbus. 

Šādos ziemīgos laikapstākļos ceļu uzturēšanai tiek patērēts daudz resursu. Lai arī tie kļuvuši dārgāki, vairākas uzrunātās pašvaldības negrasās tā dēļ brauktuves un ietves kopt retāk. Smiltenes novada pašvaldības izpilddirektors Andris Lapiņš saka: “Protams, aktuālā situācija ar degvielas cenu ietekmē arī šo gala ielu tīrīšanas cenu. Pakalpojuma sniedzēji mums ir devuši ziņu un brīdinājuši, ka pakalpojums sadārdzinās. Kopīgi mēģinām rast risinājumu, un pašvaldība nāk pretī – ir gatava segt degvielas sadārdzinājumu.”

Ceļu tīrīšanas pakalpojumu sniedzēju izmaksu pieaugums Smiltenes novadā esot ļoti atšķirīgs – sākot no 20% līdz 30% un vairāk. Bet Cēsu novada pašvaldības izpilddirektora vietniece Baiba Eglīte stāsta: “Protams, ir pieaugušas izmaksas, bet sakarā netaupām. Neesam neko samazinājuši, tāpēc netīram ielas mazāk. Protams, cerējām, ka uzsnigs vēlāk, bet uzsniga vēl ātrāk kā parasti.”

Arī uzņēmumā “Valmieras namsaimnieks”, kam uzturēto ietvju un brauktuvju kopgarums ir ap 200 kilometriem, uzsver – dārgāki resursi nemaina pieeju ceļu uzkopšanai. “Līdz šim sistēma ir bijusi tāda, ka pašvaldība to, kas ir nepieciešams ielu uzturēšanai, vienmēr ir savā budžetā atradusi, arī no citām pozīcijām, līdz ar to bažām, ka ielas tiks retāk, mazāk tīrītas, domāju, pamata nav,” saka SIA “Valmieras Namsaimnieks” valdes loceklis Ilmārs Skādulis.

Ik gadu pašvaldība “Valmieras namsaimniekam” piešķir 400 līdz 500 tūkstošus eiro. Pērn, kad ziema bijusi gana barga, iztērēti vairāk nekā 600 tūkstoši. Ilmārs Skādulis: “Protams, degvielas cenas ir krietni atstājušas iespaidu uz kopējām izmaksām. Tāpat arī sāls, pagājušajā sezonā izmantojām vēl savā laikā iepirkto baltkrievu sāli, tad šajā sezonā nevaram to izmantot. Izmantojam no Ēģiptes, kur izmaksas ir aptuveni par 60% augstākas nekā pirms tam.”

Precīzāk par šī gada izdevumiem ceļu uzturēšanā vietvarās ir grūti spriest, jo to ietekmē ne tikai, piemērams, smilts, sāls un degvielas cenas, bet arī pati ziema – katra sniegotā diena, atkusnis un sals būtiski var ietekmēt ielu uzturēšanas izmaksas. #SIF_NVZ2022