Saimniecībā “Jaunrūjas” zied krokusi

Ikviens zina, ka dārzos vieni no pirmajiem pavasara vēstnešiem ir krokusi. Bet šie paši augi ar saviem zvanveida ziediem dārzos arī noslēdz ziedēšanas sezonu. Selekcionāra Jāņa Rukšāna saimniecībā šoruden vēl iespējams izbaudīt rudens krokusu ziedēšanas skaistumu un dažādību. Rukšāna kolekcijā arī safrāna krokuss, par kuru vienmēr bijusi liela interese. 

Jau sperot pirmo soli pār siltumnīcas slieksni, kurā atrodas pašlaik pasaulē lielākā krokusu kolekcija, pārņem patīkami viegls ziedu aromāts. Tās saimnieks Jānis Rukšāns stāsta, šeit ir aptuveni pusotrs tūkstotis krokusu paraugu un vairāk nekā trešā daļa no tiem ir rudens krokusu. “Rudens krokusi man nav tik ļoti daudzveidīgi krāsās, ir divi dzelteni, bet tie zied jūlijā, augusta sākumā. var teikt, ka vasaras, bet pieskaita pie rudens krokusiem.”

Jānis Rukšāns stāsta – laiks, kad krokuss zied, esot atkarīgs no tā, kādi ir laika apstākļi auga mītnes zemē. Tur, kur ziemas ir aukstākas, tur šie augi ziedēs pavasarī. Kur laiks mitrāks – krokusi zied arī rudenī. 

Gadu gaitā, dodoties ekspedīcijās, selekcionārs dažādas krokusu sugas ievācis Vidusāzijā, Tālajos austrumos, Turcijā, Grieķijā un Irānā. Jānis Rukšāns atklājis un aprakstījis aptuveni 80 dažādu jaunu sīpolaugu sugu. Jo, kā saka viņš pats, “man interesē viss, kam apakšā ir sīpols”. 

Pašlaik ziedošo rudens krokusu kolekcijā ziedi, kas līdzinās teju vai kādam trauslam pasaku tēlam, ar izteikti košu vidusdaļu. Krokusi, kas zied ar smalkiem ziediem, gan arī plašām ziedlapām. Selekcionārs ReTV Ziņām rāda kādu krokusu, kurš dabā atrodams Vidusjūras salās pie Grieķijas. Šis zieds īpašs ar to, ka tas neaizvares pat naktīs. 

Protams, arī safrāna krokuss, no kura iespējams iegūt pasaulē dārgāko garšvielu, atrodams Jāņa Rukšāna kolekcijā. Selekcionārs pats gan nekad nav mēģinājis iegūt vērtīgo garšvielu, tas neesot viņa mērķis. Šis krokuss viņam ir daļa no kolekcijas. Un vēl šopavasar viņa sīpolpuķu kolekcijai pievienojušies vairāki jauni paraugi. Tos Jānis Rukšāns ievācis ekspedīcijā Irānā. “Astoņas jaunas krokusu sugas, sešas jau publicētas, divas vēl gaida, jo nebija ziedu, divas jaunas tulpju sugas, viena jauna erantes suga.”

Selekcionārs cer, ka nākamajā pavasarī izdosies aizbraukt vēl kādā ekspedīcijā uz Irānu, tur vēl esot daudz kas pasaulē neatklāts.