Saimniecība nelegāli piesārņo Lielupi. Iespējams kaitējums zivīm

Valsts vides dienesta (VVD) Zemgales reģionālā vides pārvalde saņēmusi sūdzību no kāda iedzīvotāja, ka Bauskas novada Mežotnes pagastā no netālu esošās fermas Lielupē tiek iepludināta nezināmas izcelsmes viela ar nepatīkamu aromātu.

Aizbraucot uz norādīto vietu, vides dienesta inspektori secinājuši, ka no saimniecības “Lielmežotne”, kas ir viena no lielākajām saimniecībām Bauskas novadā, uz Lielupi izveidots kanāls, kurā ievietota atvadcaurule, tādējādi nelegāli pagarinot pie saimniecības esošos grāvjus notekūdeņu savākšanai. VVD Zemgales reģionālās vides pārvaldes direktors Hardijs Verbelis: “Lielmežotnes saimniecībā bija notikusi arī vietējas nozīmes avārija. Bija pārgājuši pāri piena dzesēšanas ūdeņi, kas pa to cauruli varēja nonākt un nonāca Lielupē.”

 No caurules Lielupē ieplūstošais ūdens paņemts arī analīzēm. Kā ReTV skaidro vides dienestā, Lielupē ieplūstošais ūdens ar piena piejaukumu varot radīt skābekļa trūkumu zivīm, bet viss atkarīgs no piesārņojuma apjoma Verbelis: “Par daudzumiem grūti spriest, bet zivju slāpšanu, ko skatījāmies, vai beigtas zivis upē netika konstatētas.”

Šajā gadījumā saimniecībā esot konstatēta iespējama nelikumīga būvniecība, jo kanāla izveide, ko īpašnieks esot pamatojis ar nepieciešamību novērst applūšanas riskus, nav bijusi saskaņota. Kā norāda vides dienesta Zemgales reģionālajā pārvaldē, gadījumi, kad tiek atklāti nelikumīga būvniecība, esot reti. Faktiski varot teikt, ka tas ir pirmais šāds gadījums.

Tāpat neesot izpildīts pienākums par avāriju ar piena dzesēšanu ziņot Valsts vides dienestam. Inspektori nelegālo cauruli ir aiztaisījuši, tikšot nosūtīta prasība to demontēt. Likums par piesārņojumu paredz, ka par avārijas neziņošanu var tikt piemērots naudas sods no 70 līdz 140 naudas vienībām.