Šajā sezonā daudzās pašvaldībās apkures izmaksas būs mazākas

Šajās dienās apkure pieslēgta jau pirmajam daudzdzīvokļu namam Rīgā. Mitrais un salīdzinoši drēgnais laiks daudzus mudina domāt, vai mājoklī sākt apkures sezonu. ReTV Ziņas apkopoja informāciju, kas liecina – daudzās pašvaldībās šajā sezonā par apkuri būs jāmaksā mazāk.

Kocēnu novada katlu mājā Rubenes ciematā siltumu ražo septiņām daudzdzīvokļu ēkām, kā arī skolai un bērnudārzam. Komunālās saimniecības pārstāvis pēc pieredzes ReTV Ziņām zina teikt, ka iedzīvotāji par iespēju pieslēgt siltumu aktīvi sāk interesēties vien septembra beigās.

“Daudzdzīvokļu māju pārstāvji informē, kad vēlās siltumu un, kad kopā ir kādi 50% māju, tad arī sāk apkures sezonu, tad palaiž, turam gatavībā, kad temperatūra pazeminās, tad palaižam, lai var iesildīt,” saka Māris Heinols, SIA "Kocēnu novada komunālās" valdes loceklis.

Tikmēr siltumapgādes uzņēmuma “Talsu Bio-Enerģija” valdes priekšsēdētājs Jurijs Zaļupe ReTV Ziņām pastāstīja, ka Talsu pilsētā siltums tiek ražots visu gadu un katrs nams individuāli pieņem lēmumu, kad sākt apkures sezonu: “Par kurināmo līgumi saslēgti, šķeldas rezerves sagatavotas, kad vien vēlas un kas nav parādā var pieslēgties.”

Talsos siltumenerģijas tarifs neesot pārskatīts kopš 2012.gada un tuvākajā laikā siltumapgādes uzņēmums neplāno to darīt, tātad cena palikšot iepriekšējā. Tikmēr Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā ReTV Ziņām stāsta, ka kopējā tendence siltumapgādes tarifiem valstī ir samazināties. “Šī vasara izcēlās ar dabasgāzes zemām cenām kopš 2017.gada, kad atvērās tirgus un tas ietekmē tagad daudzas Latvijas pilsētas, jau daudzas pašvaldības pārskata, piemēram, lielākās, Cēsis, Valmiera, Rīga, Jūrmala, Daugavils u.c.,” saka Līga Kurevska, SPRK Enerģētiks departamenta direktore. 

Arī bankas “Citadele” ekonomists Mārtiņš Āboliņš sarunā ar ReTV atzīst – ja ziema šogad nebūs pārlieku barga, mūsu maciņi izjutīs siltumenerģijas tarifu sarukumu: “Tas ļaus tiem, kas izmanto dabas gāzi, samazināt apkuri. Tā ir laba ziņa, jo mājsaimniecības varēs ietaupīt līdz 30 – 40 miljoniem eiro gadā no izziņotajiem tarifu samazinājumiem, kas ir laba summa, ko varēs novirzīt citiem pakalpojumiem un precēm.”

Tikmēr “Valmieras enerģija” jaunajā apkures sezonā plāno palielināt siltumenerģijas cenu par 16,3%, jo šobrīd vecā katlu māja ir nolietojusies, savukārt jaunceļamā katlu māja šajā sezonā to vēl nevarēs pilnībā aizstāt. Jebkuram iedzīvotājam ir tiesības lūgt apsaimniekotājam pieslēgt apkuri, un šobrīd pēc ReTV apkopotajām ziņām var secināt, ka vairumam par apkuri būs jāmaksā mazāk.

Regulatora mājaslapā pieejamā informācija par tarifiem liecina, ka visvairāk par apkuri maksās Zvejniekciemā – teju vai 70 eiro par megavatstundu, bet vislētāk sildīsies daugavpilieši – aptuveni par 42 eiro.