Šajā trauksmainajā laikā ir jāpiebremzē. Mežsaimnieki pieprasa saprātīgu Zaļā kursa ieviešanu

Aizlauzta viena no krēsla kājām, nozare, kas nejūtas droši, tā šodien Rīgā mežsaimniecības, kokrūpnieku kopējā protestā situāciju ar jauno Eiropas Savienības aizsargājamo vides platību paplašināšanas ieceri vērtē nozare. Jauno noteikumu pilna apmēra ieviešanas gadījumā apdraudētas ir vairāk nekā 10 tūkstoši darba vietas laukos. Miermīlīgajā protestā dalībnieki bija noskaņoti atrast kopsaucēju ar valdību. 

Meža nozare strādā ilgtermiņā, arī koki aug ilgi, gadu desmitiem, tomēr šobrīd nozarē, kurā darba vietas ir vairāk nekā 40 tūkstošiem lauku iedzīvotāju, ir apdraudējuma priekšā, saka nozares pārstāvji. Plānotās paplašinātās vides prasības apdraud mežizstrādi vairāku desmitu tūkstošu hektāru platībā jaunā biotopu kartējuma dēļ. Mežinieki iepretim Ministru kabinetam uzstādīja mākslas instalāciju – košu koka krēslu ar nolauztu vienu no tā kājām.

Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks: “Instalācija simbolizē tās sajūtas, kā pašlaik jūtas nozare un jūtas mežu īpašnieki – ar vienu aizlauztu kāju. Ja nekas netiks darīts, šis krēsls var apgāzties, tas ir tāds simbolisms.”  “Es esmu par to, ka mēs šeit paliekam un strādājam, un attīstāmies. Šajā trauksmainajā laikā vēl jo vairāk ir jāpiebremzē ar visiem nepareizajiem vai pārsteidzīgiem lēmumiem, jānogaida, viss ir jādara pēdējā brīdī. Tieciet man, ņemot vērā šo Zaļo kursu, apskatāmies, kas notiek Ukrainā, visa zeme ir sabombardēta, visur ir izlietas degvielas, sprāgstvielas. Par kādu Zaļo kursu mēs šobrīd runājam? Eiropas lielākā valsts ir karā,” saka uzņēmuma “Stiga RM” īpašnieks no Kuldīgas Andris Ramoliņš.

“Mēs varam šos lēmumus un prasības izpildīt saprātīgi, tāpat kā to dara Zviedrijā, Somijā, darīt tajās robežās, kas ir pieņemami mums, mūsu dabai, nekalpot maksimālajam burta lielumam,” saka uzņēmuma “Krauzers” īpašnieks no Talsiem Andis Araks.

Mežsaimniecības un kokapstrādes rūpniecības nozares apvieno pilna cikla procesu – no koksnes iegūšanas līdz tās pārstrādei augstas pievienotās vērtības materiālos un mēbelēs. Iespējamās sekas, ja lēmumprojekts tiks pieņemts bez izmaiņām, var ietekmēt veselu valsts reģiona pilsētu attīstību, kurās nozarei ir liela ietekme. Uzņēmuma “Stiga RM” īpašnieks no Kuldīgas Andris Ramoliņš: “Visticamāk, mūsu uzņēmums būs spiests apturēt visas investīcijas, kas nākamajā un šajā gadā ir mērāmas vairāk nekā 40 miljonu eiro apmērā. Kuldīgā tad noteikti netiks uzbūvēta arī daudzdzīvokļu ēka, ko esam plānojuši būvēt šogad. Tādā vietā kā Kuldīga tas nozīmēs – prinicipā apstāsies attīstība un iestāsies stagnācija.”

“Pirmkārt, ir jāsaka, ka tas skar visus reģionus, ne tikai Kurzemi un Talsus, jebkuru Latvijas reģionu, izņemot Rīgu. Tas nozīmē – šie lēmumi, par ko šobrīd mēģinām iestāties, var ietekmēt visus Latvijas reģionus. Šī skolu slēgšana, cilvēku aizplūšana, visticamāk, ārpus Latvijas, ir neizbēgama pie šādu lēmumu pieņemšanas,” saka uzņēmuma “Krauzers” īpašnieks no Talsiem Andis Araks.

Cieņpilnajā protestā nebija incidentu, pie protestētājiem iznāca Ministru prezidente Evika Siliņa, zemkopības ministrs Armands Krauze un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa. Meža nozare katram simboliski pasniedza dāvanā priedes koka stādu, lai Latvijā būtu aizvien jauni priežu sili. Siliņa: “Skaidrs, ka jautājumi nav vienkārši, jāatrod veids, kā var kompensēt to daļu mežsaimniekiem, kas jāievēro, lai viņi ievērotu šīs dabas prasības. Mēs visi gribam, lai daba saglabātos, tāpēc ar viņiem ir jāatrod tas labākais veids, kā kompensēt, ļaujot attīstīt meža izstrādes nozari, kas ir svarīga arī Latvijas tautsaimniecībai. Jāstrādā kopumā. Manuprāt, šis darbs šobrīd Ministru kabinetā ir. Tā kā arī minēju, darba grupas ir bijušas, arī iepriekšējā valdībā mums ir vajadzīgs tāds uzrāviens.”

Mežu nozare un kokrūpnieki cer uz Ministru prezidentes, kā arī vairāku ministriju tiešu iesaisti situācijas atrisināšanā. Ierēdņu atrautību un komunikācijas trūkumu dažādu ministriju starpā, nevēlēšanās izdarīt reāli nepieciešamo radījis pašreizējo protestu, saka tā dalībnieki. Nozare gaida konkrētus lēmumus, pretējā gadījumā tā varētu protestus turpināt.