Sākoties pavasarim, uz šosejas parādās riteņbraucēju kolonnas

Sākoties pavasarim, arvien biežāk topošajiem šosejas riteņbraucējiem treniņi noris uz asfaltētiem ceļiem. Tas ir arī pārbaudījums gan pašiem sportistiem, gan autovadītājiem, jo kolonnas pārvietošanās ātrums vidēji ir ap 27 līdz 33 km stundā. “Satiksmes dalībniekiem jābūt savstarpējai sapratnei,” atzīst Kuldīgas novada sporta skolā, jo bez šādiem treniņiem pie titulētiem sportistiem netikt. 

Pirms doties treniņā, vēl tiek pārbaudīta velosipēdu gatavība braucienam. Šai reizē sekosim līdzi Kuldīgas novada sporta skolas U 14 grupai. Iestājoties siltākam laikam, intensīvāki kļūst arī treniņi Kuldīgas novada ceļos. Tas nozīmē, ka uzmanīgākiem jākļūst gan autovadītājiem, gan arī pašiem riteņbraucējiem. Lai arī topošos sportistus pavada speciāli aprīkots auto, apdzenot šādu kolonnu, jābūt drošam, ka attālums ir pietiekams. Šosejas riteņbraucējiem tieši šoseja ir galvenā treniņa vieta. Kuldīgas novada sporta skolas direktors Agris Kimbors: “Bija arī komentāri tādi, kāpēc vispār uz ceļiem jālien un tā tālāk. Bet tāds šis sporta veids ir, mums nemaz īsti vispār nav, kur trenēties, mums nav slēgtas trases Kuldīgā, ir tikai viena trase, tā ir Biķernieku Rīgā, kur tā normāli var trenēties, jo pārējās ir kartinga trases, kur īsti nekāds šosejas treniņš nesanāk, arī visā pasaulē trenējas, braucot pa ceļiem.”

Šai reizē braucienam izraudzīta Kuldīgas-Skrundas šoseja. Tas ir ātruma treniņš ar sprinta intervāliem. Dienas vidū satiksme nav liela, ir daudz labi pārredzamu posmu. Pēc aptuveni 25 kilometriem neliela atelpa, lai padzertos un ieēstu cepumus. “Nu ziemas laikā, protams, mēs vairāk arī riteņbraucējiem, jaunatnei dodam vispārējo fizisko sagatavotību, kas nav tikai braukšana ar riteni, kas ir pārgājieni, skriešana, sporta spēles, svaru zāles, baseini. Bet, protams, arī mums ir nedēļā dienas, kad izmantojam arī riteņbraukšanai. Mums ir tāds limits līdz mīnus astoņiem grādiem,” saka riteņbraukšanas treneris Viesturs Lukševics.

Kuldīgas novada sporta skola ir ar bagātām riteņbraukšanas tradīcijām. Šī sporta veida nodaļa te darbojas jau no 1956. gada, Latvijai devusi vairākus čempionus riteņbraukšanā, šobrīd labi startē Krists Neilands. Arī treneris Viesturs Lukševics sportista karjeru sācis Kuldīgā, ir bijis Latvijas čempions. Pašlaik trīs vecuma grupās te trenējas 25 audzēkņi.

Uzrunātie jaunieši atzīst, ka treniņi nav viegli, bet motivējot vēlme kļūt par profesionālu šosejas riteņbraucēju. Pēc Latvijas Riteņbraukšanas federācijas mājaslapā pieejamās informācijas, zēni un meitenes šai sporta veidā var trenēties astoņās vietās Latvijā.