Sākusies pieteikšanās bezmaksas restaurācijas darbnīcām

Sākusies interesentu pieteikšanās bezmaksas restaurācijas darbnīcām, kuras augusta beigās, septembra sākumā rīkos šovasar dibinātā nevalstiskā organizācija “Liepājas restaurācijas centrs”. To aptuveni 270 gadus senā mājā izveidojis Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas metodiķis Ivars Pilips-Matisons, kurš tās atjaunošanu iecerējis kā praktisku mācību procesu citiem vēsturisku ēku saimniekiem.

Ēka Liepājas centrā, Bāriņu ielā 24, celta 1750. gadā kā dzīvojamā māja ar cokolstāvā izvietotām tirdzniecības telpām. Vēl pirms pāris gadiem tās toreizējie īpašnieki ēku bija nolaiduši līdz garāmgājējiem bīstama grausta statusam, visbeidzot to pa daļām pārdodot izsolēs. Jaunais īpašnieks – liepājnieks Ivars Pilips-Matisons to iegādājies galvenokārt kultūrvēsturiskā pieminekļa statusa dēļ.

NVO “Liepājas Restaurācijas centrs” dibinātājs Ivars Pilips-Matisons: “Daudziem tas šķiet kā mīnuss, apgrūtinājums, jo jāseko normatīvajiem aktiem un tamlīdzīgi. Man gluži pretēji, man šķita, ka tas ir ieguvums un pluss šai ēkai, jo tas nozīmē, ka ēka ir svarīga pilsētai, valstij. Es vēlos būt tas, kurš šādu svarīgu, īpašu ēku atjauno. Un, protams, šis statuss arī dod iespēju pieteikties dažādiem fondiem, atbalstam, ko šobrīd jau saņemu – gan no pašvaldības, gan no valsts.”

Ēkas vēsturiskā izpēte vēl priekšā, bet, jaucot nost reģipša sienas, jau atrastas dažas interesantas detaļas. Ivars Pilips-Matisons: “Te bijusi arka – ieeja pagrabā, kas laika gaitā aizmūrēta. Šis viss laukakmeņu mūris no ēkas pirmsākumiem, visticamāk.”

Ēkas bēniņos savukārt atrastas agrākā jumta detaļas, kas ļauj uzzināt, kāda izmēra dakstiņi tagad jāgādā, lai to atjaunotu sākotnējā izskatā. Mājas restaurācijā Ivars nolēmis pielietot senās būvniecības metodes, ko apgūs darba procesā profesionālu meistaru vadībā. Turklāt šī ēka būs arī kā mācību līdzeklis ikvienam, kurš vēlas gūt zināšanas restaurācijā, jo ar Liepājas domes, Valsts kultūrkapitālfonda un citu atbalstītāju palīdzību šeit regulāri tiks rīkotas dažādas bezmaksas meistarklases. Ivars Pilips-Matisons: “Esmu pamanījis, ka daudzu ēku īpašnieki nezina, kā apieties ar savām ēkām, vai varbūt zina, bet neuzdrošinās. Tas ir šīs vietas, mājas un mans mērķis iedrošināt cilvēkus.”

Jāpiebilst, ka Liepājā kopš 2015. gada pašvaldība līdzfinansē vēsturisku ēku izpēti būvprojektu sagatavošanu un restaurāciju. Pieprasījums no namīpašnieku puses katru gadu ir lielāks nekā atvēlētā naudas summa. Liepājas pilsētas galvenais arhitekts Uģis Kaugurs: “To izdalot par nezin cik mājām, tas nekas nav. Tas vairāk ir morāls atbalsts, sēklas nauda tādai metodiski pareizai uzsākšanai.”

Arhitekts gan spriež, ka arī šis salīdzinoši nelielais atbalsts daudziem bijis labs stimuls, lai ķertos klāt senu ēku atjaunošanai, jo kopš atbalsta programmas īstenošanas Vecliepājā pilnībā vai daļēji atjaunoti jau vairāki desmiti māju. Nupat nodibinātais Liepājas restaurācijas centrs šo procesu varētu sekmēt vēl vairāk. “Šāds centrs, lai kādā virzienā attīstītos, varētu eventuāli izveidoties par vietu, platformu, kur šī informācija tiek apkopota, uzturēta. Sabiedrības apziņas veidošana - mēs te visi kopā to darām,” pauž Uģis Kaugurs.

Šobrīd interesenti restaurācijas centrā var pieteikties bezmaksas meistarklasēm kaļķu mūra un vēsturiska žoga atjaunošanā.


#SIF_NVZ2022