Salacas upes krastos ik gadu arvien mazāk atkritumu

Jau ceturto gadu makšķernieku klubs “Salackrasti” rīko Salacas upes krastu sakopšanas talku, un tā norsinājās arī aizvadītajās brīvdienās. Sakopšanas darbi notika 20 kilometru garā posmā – no atpūtas vietas “Atpūtas” Ainažu lauku teritorijā līdz pat Ostas teritorijai Salacgrīvā. Upes krastu sakopšanā piedalījās makšķernieku kluba pārstāvji kopā ar vietējiem iedzīvotājiem un citiem, kas atsaucās uz aicinājumam. 

Pirms talkas sākuma talcinieki tikās makšķernieku kluba “Salackrasti” apsaimniekotajā teritorijā “Lašlejas”. Tā kā jātīra bija apmēram 20 kilometru garumā, talcinieki sadalījās grupās un devās uz dažādiem upes posmiem. 

Talkas organizators un makšķernieku kluba “Salackrasti” valdes loceklis Atis Apelis stāsta, upes krastus sakopj ik gadu pēc lašu makšķerēšanas sezonas maijā, jo vasarā atkritumi slēpjas zaļumos. “Nav noslēpums, lašu makšķernieki staigā no 1. janvāra līdz 10. maijam. Tad, kad nav zāles, un tad viņus vislabāk redz. Tad, kad ir zāle, tad jau mēs neko neredzam. Tad viss ir zaļš, viss ir skaisti. Tāpēc mēs arī taisam, kā sezona beidzās, tā mēs uzreiz savācām atkritumus. Tie gan nav makšķernieku atkritumi, tie ir laivotāji, un dažnedažādi arī vietējo iedzīvotāju atstāti.”

Šogad talcinieku atsaucība ir lielāka nekā iepriekšējos gados. Tā kā šobrīd norisinās projekts “Life is Salaca”, šoreiz talkas organizatori arī saņēma atbalstu, lai nodrošinātu talciniekiem nepieciešamos atkritumu maisus, cimdus un arī pusdienas.

Vienā no posmiem ReTV arī satika ar baltajiem atkritumu maisiem gar upi aizgājušos talciniekus. Dažviet maisi piepildījās raiti, bet talkotāji stāsta, atkritumu tomēr bijis salīdzinoši maz.

Ainārs: “Patīkami pastaigāties, kolosāli. 

– Un pie reizes var upi sakopt? 

Pie reizes var upi sakopt, jā. Kam bija lielāki gabarīti, tos atstājām tur, pēc tam pateiksim, lai atbrauc ar laivu un paņem. Foršs laiciņš, patīkami, tiešām. 

– Un kādu mērķu vadīts esat šeit? 

Es tepat netālu dzīvoju. Vienkārši pašam patīkami, gribas varbūt sakopt tomēr.

Ainārs atklāj, ka šis nav pirmais gads, kad viņš piedalās upes krastu sakopšanā. Ar katru gadu atkritumu šeit atrodams arvien mazāk. Arī talkotāji, kas šogad gar Salacas krastu talkā devās pirmo reizi, bija patīkami pārsteigti par to, cik maz atkritumu.

Talkas laikā “Lašlejās” notika arī priekšdarbi lašu skaitītāja izbūvei un arī citi krasta uzkopšanas darbi. Viens no makšķernieku kluba “Salackrasti” pārstāvjiem stāsta, ir jāsakopj ne vien cilvēku, bet arī ziemas atstātās sekas.

Makšķernieku kluba “Salackrasti” valdes loceklis Raivis Bērziņš: “Mēs apsaimniekojam šo upi, Salacas pirmo posmu. Mēs gribam, lai šeit visi sakārtots, tīrs, nemētājas nekādi atkritumi. Tos pašus kokus, kas ir sanesti pa ziemu ar lediem, gribas savākt, lai skaisti ir. 

– Tas pašu upi arī kaut kā ietekmē? 

Es domāju, ka jā. Tā draza nenokļūst atpakaļ upē. Neiet tālāk pa strauma uz leju, uz to pašu jūras piekrasti arī ir. Tas viss saistīts.”

Talkas organizatori norāda, tās mērķis ir aicināt iedzīvotājus ne tikai piedalīties sakopšanā vienu dienu, bet savākt aiz sevis katru dienu, lai talkas nākotnē nebūtu jārīko vispār.