Salacgrīvas Zvejnieku parka kāpu mežā varēs izzināt naktskukaiņus

Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) sadarbībā ar Latvijas Universitāti projektā "Life for species" šodien no plkst.22 Salacgrīvas Zvejnieku parka kāpu mežā organizēs naktskukaiņu izzināšanas pasākumu kopā ar entomologu Nikolaju Savenkovu, informēja DAP dabas izglītības darba speciāliste Inta Soma.

Kukaiņi ir vieni no senākajiem planētas iemītniekiem. Visbiežāk kukaiņi pamanāmi dienā, bet ir arī krēslmīļi un naktskukaiņi.

Soma skaidro, ka nereti cilvēki maldīgi domā, ka kukaiņi ir tikai bīstami kaitēkļi un slimību pārnēsātāji. Tomēr jāatminas, ka kukaiņiem ir ļoti nozīmīga loma dabas ķēdē, jo tos ēd eži, putni, sikspārņi un zivis, tikmēr plēvspārņi, divspārņi un tauriņi apputeksnē augus, zemē dzīvojošās skudras uzirdina augsni, veicina tās labāku ventilāciju, apgādi ar ūdeni un bagātina ar trūdvielām, savukārt līķvaboles ir dabas sanitāri.

Pasaulē sastopamas aptuveni 10 miljoni kukaiņu sugu, daļa no tām mīt arī Latvijas saldūdeņos, augsnē, mežos, pļavās, dārzos un parkos. Kukaiņu dzīvi ietekmē gaisma, jo katrai sugai nepieciešami noteikti apgaismojuma apstākļi. Vieni vairāk darbojas dienā, piemēram, priežu sprīžmetis, citi ir aktīvāki saulrieta stundās, piemēram, maijvabole, bet dažiem ierastā darbošanās notiek tikai naktīs, piemēram, priežu pūcītei. Krēslā un naktī aktīvajiem kukaiņiem ir izteikta pozitīvā fototaksija, proti, tie labprāt lido uz gaismu. Līdz ar to zinātāji pratīs parādīt pavisam tuvu šos kukaiņus


Foto: Unsplash