Salas pagastā applūdusi daudzdzīvokļu māja

Turpinoties ūdens līmeņa kāpumam Daugavā, Jēkabpils novadā applūst arvien jaunas teritorijas. Naktī uz trešdienu applūdusi daudzdzīvokļu dzīvojamā māja Salas pagastā. Evakuēti divi cilvēki.

Salas pagasta Gravāni atrodas divu upju satikšanās vietā – šeit Pelītes upe ietek Sakā. Naktī uz trešdienu, izkustoties ledus sastrēgumam Sakas upē un no krastiem izejot Pelītes upei, strauji sāka applūst daudzdzīvokļu māju teritorija. No rīta ūdens jau bija atkāpies, bet piekļūšana pie mājām joprojām bija apgrūtināta, arī piebraucamie ceļi joprojām ūdenī. Plūdu skartās mājas iedzīvotāja Mārīte stāsta: “Ļoti ātri ūdens plūda. Līdz pat slieksnim bija ūdens. Es gaidīju... es viena pati. Sacēlu savu gultu, visu uz augšu, domāju, visu metīšu uz gultas – televizoru, visu. Bijām ļoti pārbijušies.”

Ugunsdzēsēji no ēkas naktī evakuēja divus cilvēkus, bet pārējie atteicās no evakuācijas. Anda palika, jo šodien viņas kārta kurināt. “Viņi lika braukt, es saku – man šodien dežūra, mana diena. Mēs katrs savu dzīvokli, nevis savu dzīvokli, bet katrs dzīvoklis kurina visu māju. Mēs katrs gādājam savu malku un katrs savu dienu ar savu malku kurina.”

Vairums malkas, par laimi, palikusi neskarta, tikai no apakšas skāris ūdens, bet neliela daļa malkas ar ūdens straumi ierauta upē. Ņemot vērā, ka situācija atkal var pasliktināties, Anda plāno iekurināt un arī doties prom. “Divi aizbrauca, pārējie arī taisās braukt. Es arī domāju, ka braukšu. Man meita pilsētā dzīvo.”

Uzzinot par plūdiem, savus īpašumus atbraukuši apskatīt arī tie, kuri ikdienā dzīvo citviet.

Mājas iedzīvotāji uz ēkas sienas atzīmējuši, cik augsts ūdens līmenis bijis citus gadus. Visaugstāk – gandrīz līdz pirmā stāva logiem – tas bijis 1981. gadā.

Plūdi ir arī citviet Jēkabpils novada Salas pagastā. Jau otrdienas vakarā ūdens sāka iet pāri pārgāznei Sakas salā, tādēļ pašvaldība nolēma ceļa posmu slēgt satiksmei. Naktī salas iedzīvotāji evakuēja lopus. Sakustoties ledus sastrēgumam Sakas salā, applūda vēl vairākas mājas un vasarnīcu rajons, kā arī netālu esošā autobusu parka teritorija. Lai nepieļautu nevajadzīgu pārvietošanos plūdu skartajās teritorijās, pašvaldības policija trešdien turpināja dežūrēt pie Sakas tilta. Iebraukšana salā atļauta tikai iedzīvotājiem un darbiniekiem. Tiem, kuri atbraukuši apskatīt plūdus intereses dēļ, iekļūšana ir aizliegta. Kopumā aizvadītajā diennaktī no plūdu skartajām teritorijām Jēkabpils novadā evakuēti pieci civiliedzīvotāji, bet 11 uzrakstījuši atteikumu evakuācijai.