Salas svētkos – kautiņi un alkohols

Kultūras dzīve vasaras sezonā ir pilna ar pilsētu un pagastu svētkiem, dažādiem koncertiem un zaļumballēm. Tomēr bieži vien patīkamo atpūtu traucē iereibuši un agresīvi apmeklētāji. Nepatīkami brīži piedzīvoti arī nupat aizvadītajos Salas ciema svētkos Jēkabpils novadā, kur iedzīvotāji sūdzas par nepietiekamu drošības uzraudzību.

Salas ciema svētki aizritējuši ar daudzveidīgu dienas aktivitāšu programmu, kā arī koncertiem un zaļumballi līdz pat rīta gaismai. Tomēr šim notikumam bija arī sava ēnas puse – svētkus bojājuši iereibuši jaunieši, no kuriem daļa bija nepilngadīgi, kā arī citas personas, kas uzvedušās nepieklājīgi un agresīvi. Notikuši arī vairāki kautiņi, tādējādi radot nedrošības sajūtu apkārt esošajiem svētku apmeklētājiem. Daļai iedzīvotāju pēc pasākuma ir negatīvas emocijas, ar kurām viņi dalījās arī publiski. “Bija ļoti daudz jauniešu, un viņi lielākoties visi izskatījās alkohola reibumā, uzvedās ļoti nepieklājīgi, ballē bija nekārtība. Visapkārt bija kautiņi, nesaprašanās, nesaskaņas, un, manuprāt, apsargi, kas tur bija kādi pieci vai seši, netika galā ar savu darbu,” stāsta aculieciniece Ieva.

Salas ciema svētkus organizēja Salas Tautas nams. Iestāde bija nolīgusi apsardzes firmu, kas nodrošināja sešus apsargus pasākuma norises vietā. Tomēr paši organizatori atzīst, ka pietrūka policijas darbinieku, kuri ar savu klātbūtni būtu palīdzējuši ieviest kārtību. Svētku laikā uz vietas nedežūrēja ne Valsts policija, ne Jēkabpils novada pašvaldības policija. Lai gan pašvaldības policijai bija lūgts regulāri apsekot pasākuma norises vietu, tas tika izdarīts tikai vienu reizi. Pašvaldības policijā skaidro, ka biežāka uzraudzība netika veikta cilvēkresursu trūkuma un citu pienākumu dēļ. “Mēs reaģējam savu iespēju robežās. Ir jau tā, ka pārklājas izsaukumi. Tanī dienā bija arī Atašienē izlaidums, kurā arī piedalījāmies. Jūs saprotat tos attālumus, tāpat arī Rubeņos bija pasākums. Mēs esam tik, cik mēs esam,” saka Jēkabpils novada pašvaldības policijas priekšnieks Indulis Surkulis.

Vasara ir nupat sākusies, un tuvāko mēnešu laikā Jēkabpils novadā ir gaidāmi vēl citi pilsētu un pagastu svētki, kā arī dažādi koncerti un zaļumballes, tādēļ iedzīvotāji interesējas, vai pašvaldībā tiek domāts par veidiem, kā stiprināt kārtības uzraudzību šādos pasākumos. Vietvarā sola ar atbildīgajām iestādēm pārrunāt sadarbības uzlabošanu kārtības uzraudzīšanā. Jēkabpils novada pašvaldības izpilddirektors Uldis Skreivers: “Bieži varbūt pietrūkst tās koordinācijas, pietrūkst. Jāsaprot, ka novads ir liels. Teritoriālā ziņā pašvaldības policija ir viena, bieži vien Valsts policijai ir citas funkcijas, un Valsts policija deleģē, pārsviež tās funkcijas, tos visus gadījumus uz pašvaldības policiju. Pašvaldības policijai, lai no vienas Atašienes aizbrauktu uz Asari, zināms laiks paiet. Piekrītu, ka pašvaldības policijai cilvēciskais resurss ir par mazu, bet viņi strādā tā finansējuma robežās, kas viņiem ir.”

Pašvaldībā uzsver, ka lielāku pasākumu organizatoriem tiek pieprasīts nodrošināt apsardzi. Tur, kur būs iespēja, Jēkabpils novada pašvaldības policija veiks kārtības uzraudzību, savukārt pārējās aktivitātēs vietvara paļaujas uz apsardzes darbiniekiem un policijas ātru reaģēšanu uz izsaukumiem.