Salaspils pludmalē nozāģē kokus, kuros atrasts vītolu urbējs

Salaspilī vairākās vietās konstatēts lapu koku kaitēklis – vītolu urbējs. Vītolu urbējs ir viena no tauriņu sugām, kuras kāpurs pārtiek nevis no lapām, bet gan koksnes. Ilgu laiku kāpuriem dzīvojot koka stumbrā, koks paliek aizvien caurumaināks un sāk trupēt, tāpēc drošības apsvērumu dēļ Salaspils pludmalē bojātie koki nozāģēti. 

Salaspils pludmali šorīt klāj zaru kaudzes. Uz dambja pie Daugavas satiktie iedzīvotāji pauž neizpratni, kāpēc īsi pirms sezonas sākuma nozāģēti gadu desmitiem augušie koki.

Kā stāsta pašvaldībā, pagājušajā vasarā kokiem bijuši nokaltuši vairāki zari, tāpēc konsultējušies ar Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) entomologu, vai tos nav skārusi kāda slimība. “Konstatēju, ka tas ir vītolu urbēja kāpurs. Man atsūtīja fotogrāfijas, bet tā koku nozāģēšana ir pašvaldības kompetencē,” saka DAP entomologs Voldemārs Spunģis.

Arī ReTV uzaicinātais entomologs Agnis Šmits no mežzinātnes institūta “Silava” klātienē apskatījis jau pirmo nocisto koku, piekrīt kolēģim, ka tas ir vītolu urbējs, uz ko norādot kāpuru atstātās ejas. Pareizs esot arī domes pieņemtais lēmums bojātos kokus nozāģēt. “Paskaties, cik viņam ir nesošā spēja palikusi. Tā ir tā pamatproblēma, un šai vietai tas ir pilnīgi adekvāts lēmums, jo nevar paredzēt, kurā brīdī tas koks lūzīs. Kaitēkļi šeit dzīvojuši vismaz divus gadus, jo attīstība tauriņam ir divus līdz četrus gadus. Šī ir tipiskā vieta vītolu urbējam, jo viņam patīk mitras vietas un vietas, kas pārplūst.”

Vītolu urbējs ir viena no tauriņu sugām, kuras kāpurs pārtiek nevis no lapām, bet gan koksnes. Tauriņa kāpura attīstības laikā tas dzīvo koka stumbrā, praktiski nav pamanāms, bet redzamie caurumi esot kāpura izskrejas. Šmits: “Pieaugušie kāpuri izlien ārā, ziemošanā dodas kaut kur zemzemē meklēt vietu. Tad visi pamana, kas tie par kāpuriem.”

Kā ReTV norāda Agnis Šmits, koka ārstēšana praktiski neesot iespējama, bet kāpuru klātbūtne koku nenogalina uzreiz, tāpēc mežā tas netiktu nozāģēts,bet publiskās vietās svarīgāka ir drošība, “Mēs redzam, tie koki paliek aizvien caurumaināk, trupē, nevaram zināt, kurā brīdī tie gāzīsies. Varbūt mazākā vēja plūsma izšķiroša, varbūt tas stumbrs vēl ilgāk stāv, bet zari... Zemajos zaros jau ejas ir aizgājušas.”

Visbiežāk vītolu urbējs par savām mājām izvēlas blīgznas vai vītolus, bet saimniekaugi esot prakstiski visi lapu koki, tostarp – bērzi. Par pārsteigumu entomologam, ieraugām, ka vītolu urbēja atstātie caurumi redzami ne vien nozāģētajos lielajos kokos, bet arī tikai pirms dažiem gadiem iestādītajos. Līdzīgi bojājumi esot manīti arī citviet Salaspilī. Pludmalē nozāģēto koku vietā pašvaldība sola iestādīt citus, kas būtu mazāk uzņēmīgi pret vītolu urbēju.