Salgalē cīnās pret krematorijas būvniecību

Jelgavas novada Salgales iedzīvotāji jau otro gadu cīnās pret kulta nama izbūvi, kurā paredzēta arī krematorija. Iemesli, kāpēc apkaimes iedzīvotāji nevēlas šo būvi uz lauksaimniecības zemes, ir vairāki, bet galvenokārt cīņa notiek tāpēc, ka būvatļauja izdota bez sabiedriskās apspriešanas, tādējādi apejot viņu tiesības izvēlēties. 

Pļavā līdzās Jelgavas-Iecavas šosejai uzņēmums “Silabites” iecerējis izveidot krematoriju. Būvatļauja izdota jau 2021. gadā bez sabiedriskās apspriešanas. Iedzīvotāji joprojām cīnās pret šīs ieceres īstenošanu

Iedzīvotāji gan nebaidoties, ka uz galvas birs pelni no krematorijas skursteņa vai gaisā virmos nepatīkami aromāti. “Ar jušanu nav nekāda sakara. Tās ir modernas iekārtas, tur viss būs kārtībā. Jautājums ir par to, ka mums ir tiesības izvēlēties – kapi atnāk pie mums vai mēs ejam pie kapiem,” saka Salgales pagasta iedzīvotājs Kristaps Stankus.

Ne mazāk tuvākās apkaimes iedzīvotājus satrauc iespējamā satiksmes reorganizācija. Viņuprāt, ja kulta ēka tiks uzbūvēta, lai neveidotos sastrēgumi, visticamāk, tikšot aizliegts kreisais pagrieziens, tādējādi procesija virzīsies tiešā māju tuvumā.

Vairākus mēnešus pēc tam, kad būvatļauja jau bijusi izsniegta, izsludināta arī sabiedriskā apspriešana. Norādītais sabiedriskās apspriešanas laiks uz informatīvās tāfeles gan esot atšķīries no faktiskā.

Neapmierinātie iedzīvotāji griezušies Administratīvajā tiesā, tomēr tieši tas, ka sabiedriskā apspriešana notikusi gandrīz pusgadu pēc būvatļaujas izsniegšanas, esot bijis iemesls, kāpēc tiesa neesot vērtējusi būvatļaujas izniegšanu pēc būtības. “Saskaņā ar būvniecības normatīvo regulējumu mums bija termiņš trīs mēneši pēc būvatļaujas izdošanas, kad varējām apstrīdēt būvatļaujas izdošanu. Šis termiņš jau bija pagājis brīdī, kad bija uzsākta sabiedriskā apspriešana. Līdz ar to pirmais, kas bija jāizdara, ir jālūdz atjaunot termiņš,” saka Salgales iedzīvotāja, juriste Evisa Stankus.

Tā kā termiņa pagarinājums, kas ļautu iesniegt tiesā prasību par būvatļaujas izdošanu pēc būtības, netika saņemts, Evisa kopā ar domubiedriem vērsusies Tiesībsarga birojā, kurš atzinis, ka sabiedriskajai apspriešanai jānotiek pirms būvatļaujas izniegšanas.

Tomēr Tiesībsarga atzinumam ir tikai rekomendējošs raksturs, tāpēc pašvaldība uz to nav reaģējusi, būvatļauja nav atcelta.

Jelgavas novada domes priekšsēdētājs Madars Lasmanis: “Par šo objektu bija tiesvedība 2022. gadā, kur tiesa iedzīvotāju iesniegumu noraidīja, atstāja spēkā izsniegto būvatļauju. Līdz ar to iedzīvotāji meklē dzirdīgas ausis, kas gribētu vētīt un skatīt būvatļaujas izdošanas kārtību. Kopumā pašvaldības nostāja ir tāda, ka tiesa ir lēmusi, ka būvatļauja izsniegta likumīgi. Nav neviena pamata apšaubīt, ka tā nebūtu.”

Iedzīvotājie padoties nedomā, un šonedēļ uzsākta parakstu vākšana kolektīvajam iesniegumam, kurā prasīts atcelt būvatļauju un nodrošināt publiski pieejamu informāciju par būvatļaujas izsniegšanu un turpmākajām darbībām ar to.


Foto: Freepik; ilustratīvs