Sāls veikalu plauktos atgriezīsies jau tuvākajā laikā

Pēc politisko sankciju noteikšanas Baltkrievijai un Krievijai, kā arī Ukrainas lēmuma aizliegt eksportēt vairākas preču grupas, veikalos būtiski palielinājies pieprasījums pēc ilgstoši uzglabājamiem pārtikas produktiem. Pieprasījums pēc sāls esot pat trīskāršojies. Speciālisti uzsver, ka neesot pamata ļauties panikai, jo Latvija spēj sevi apgādāt ar pārtiku, arī sāls veikalos būšot jau tuvākajā laikā.

Kopš Ukrainā sākusies karadarbība, krietni tukšāki palikuši arī veikalu plaukti. Pilnīgi tukšs ir sāls plaukts, kurā palikusi tikai smalkā jūras sāls. Speciālisti gan teic, ka uztraukumam nav pamata. Vienā no lielākajiem tirdzniecības centriem Jelgavā veikala darbinieki steidz papildināt miltu un putraimu krājumus plauktā. Uzrunātie pircēji gan teic, ka krājumus netaisot. Teju katrs otrais veikala apmeklētājs žēli nolūkojas uz tukšo sāls plauktu.

Līdzīga aina paveras arī citos pārtikas veikalos. Dažviet līdz pēdējai paciņai izpirkta arī dzeramā soda. Veikalu tīkla “Maxima” pārstāve teic, ka pieprasījums ir palielinājies, bet uztraukumam neesot pamata. “Paralēli mums ir citi piegādātāji, kuri nodrošina citu sāls veidu, ir kaut kādas preces, kam ir lielāks pieprasījums, īpaši tās, kas maksā nedaudz lētāk, ar to jārēķinās, bet mēs turpinām strādāt,” saka Liene Dupate-Ugule, “Maxima” komunikācijas vadītāja.

Tas, ka vismaz tuvākajā laikā vairs nebūs pieejama ierastā sāls, satraucis arī Zemgalē lielāko skābēto kāpostu ražotāju. “Paldies dievam, ka mums sāls ir ar lielām rezervēm. Šobrīd, interesējoties par sāls iepirkšanu, visi rausta plecus un neviens neko nesola. Kā mēs dzīvosim tālāk, mēs tiešām nezinām,” saka Iveta Ļekūne, piemājas saimniecības “Kāpostnīca” saimniece.

Latvijas sāls tirdzniecības kompānijā ReTV skaidro, ka sāls ir bija un būs, vien uzņēmums neesot bijis gatavs tam, ka veikalos trīskāršosies pieprasījums. “Vēl sāls ir, mēs fasējam, lai apmierinātu pieprasījumu, bet tas nenotiek tik ātri. Protams, sāls izejvielu, kas nāca no Ukrainas, pašreiz nav iespējams iegādāties. Arī no Baltkrievijas nav iespējams iegādāties, bet mēs esam pārorientējušies, jau veikuši pasūtījumus no Polijas, Vācijas un Turcijas,” norāda Ilmārs Krivads, SIA “Latvijas sāls tirdzniecības kompānija” vadītājs.

Karadarbība Ukrainā ietekmējusi arī aptiekas preču klāstu. Ukrainas, Krievijas vai Baltkrievijas produkcija gan esot vien daži procenti no kopējā apjoma - galvenokārt medicīnas preces un uztura bagātinātāji. “Lielākoties būs iespējams atrast aizvietotāju. Tiešām aicinu uzticēties farmaceitam kā profesionālim, kurš rekomendēs nepieciešamības gadījumā kādu uztura bagātinātāju aizstāt ar citu, jo aptieku preču klāsts tiešām sastāv no daudzās valstīs ražotām vienībām,” saka Kristīne Jučkoviča, Latvijas Farmaceitiskās aprūpes asociācijas izpilddirektore.

Speciālisti atzīst, ka cenu pieaugums tuvākajos mēnešos būs jūtams visām precēm, tostarp arī degvielai un gāzei.


#SIF_NVZ2022