Sals vēl negarantē drošu atrašanos uz ledus

Ja parādījušies zemledus makšķernieki, drīz gaidāms ledus – ironisks teiciens, bet taisnība. Decembrī, kad vēl nebija nopietns sals, pirmie drosmīgie steidza uz Burtnieku, kaut arī ledus bija tikai dažus centimetrus biezs.

Jāsaka, kādam zemledus loma tīkotājam decembra pārgalvība izrādījusies liktenīga. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Vidzemes reģiona brigādes komandieris Jānis Skrastiņš stāsta, ka makšķernieks ielūzis ledū, "paejot" zem tā. Tas, kurš pamanījis situāciju, neesot varējis palīdzēt.

Par notikušo vairs liecina tikai apsnigušās un uz ezera ledus palikušās makšķernieka mantas. Burtnieku novada pašvaldība sociālajos medijos izplatījusi brīdinājumu – ledus visur vēl nav drošs, tādēļ nepieciešams būt uzmanīgiem.

Lai arī ir sals, ledus kvalitāti ietekmējis decembra siltums un sniegs. Burtnieku novada pašvaldības policijas vecākais inspektors Salvis Buls pauž, ka ledus kvalitāte šobrīd esot nevienmērīga. Ja cilvēks nav pārbaudījis teritoriju, kurā makšķerē, var izveidoties bīstamas situācijas.

Sastaptie zemledus makšķernieki gan uzskata, ka viņi ledu ir pārbaudījuši un tas ir drošs. Konkrētās vietas urbums jeb 14 centimetri liecina, ka  netālu no krasta ledus biezums ir atbilstošs, bet vecākais inspektors Salvis Buls uzsver - teikt, ka ledus kopumā uz ezera ir drošs, nevar.

Salvis Buls: “Šogad tie mīnusi ir vēl bijuši tik ļoti maz, tas ledus ir tik nevienmērīgi sasalis, ka tu nevari pateikt pat 200-300 metri no krasta vai nebūs 10 kvadrātmetri neaizsalusi platība, un sniegs virsū, tu neko neredzi. Un arī uzsniegot sniegam, veidojas tie slāņi, ka apakša nedabū piesalt.”

Sniegs neļauj veidoties drošai ledus kārtai. Jāpiebilst, bīstamību rada arī zemledus straumes – ezerā ietek 23 upes un upītes, iztek Salaca.

“Šajā vietā, kur šī plūšana notiek, tad es saprotu, ka arī vairāk šīs zivis koncentrējās, tāpēc tur arī koncentrējas zemledus makšķernieki, bet tās ir visnedrošākās vietas, jo aizsalst vienas no pēdējām,” uzsver VUGD pārstāvis.

Ziemai vēl īsti nesākoties, ir daudz bojā gājušo, kuri ielūzuši ledū. Glābšanas dienestā to vērtē kā pārgalvību – lielākoties tie ir pieredzējuši vīri. Lai sevi pasargātu, nepieciešams arī ekipējums un apģērbs.

Šoziem Burtnieku ezerā uzraudzīt gan kārtību, gan pārbaudīt licences, kā arī sekot tam, vai pēc lomiem netīko malu zvejnieki, inspektoriem palīdzēs arī ar Zivju fonda atbalstu gādātā termokamera un arī sniega motocikls.