Samazinoties savvaļas zivju resursiem, perspektīva zivaudzētavām

Ko nozīmē šajā laikā uzsākt uzņēmējdarbību? SIA “Zivju māja Skangaļi”, var teikt, viens no pandēmijas laika “bērniem”, savu darbību sāka gadu pirms vīruss ieviesa savas korekcijas. Tagad nākas rēķināties arī ar elektroenerģijas cenu straujo kāpumu. Lai arī problēmu netrūkst, Skangaļos zivju audzēšanu vērtē kā perspektīvu nozari.

Zivju mājā, piesaistot Eiropas Savienības fondu atbalstu, pārtapušas padomju armijas bijušās noliktavas, kurām jaunu pielietojumu, atgriežoties vecvecāku pusē, saredzējis uzņēmējs Rinalds Rozenbergs.

Zivju mājā ne jau mums tikai tik ierastā karpa, jo tāds arī audzētavas mērķi iepazīstināt pircēju arī ar mazāk pazīstamām, bet Latvijā augušām zivīm. “Ir storveidīgie vairāk, ir Amerikas asari, basi, ir Āfrikas sams, zandarts, savukārt dīķiem ir jau lielāks piedāvājums,” skaidro Rinalds Rozenbergs, “Zivju mājas Skangaļi” saimnieks.

Tieši piedāvājums ar dīķu zivīm ir izrādījies pieprasītākais, jo pandēmijas laikā arvien vairāk cilvēku iegādājas īpašumus laukos. Protams, tur jābūt dīķim.

Plašās telpas ar baseiniem liecina, ka uzņēmējdarbība bija iecerēta nopietna, taču tieši tad, kad vajadzēja sākt ieiet tirgū, bija pirmais pandēmijas vilnis. Līdz ar to izpalika iecere zivis realizēt ēdināšanas uzņēmumiem, restorāniem. “Viss tas sapnis un ieceres aprāvās, vajadzēja domāt ātri, kā to realizāciju veidot, un izdomājām, ka iesim klāt pie patērētāja. Tirgus daļa nav liela, bet, protams, tā ir,” saka Rinalds Rozenbergs.

Protams, tas nav tas realizācijas apjoms, kas bija cerēts, šis gads nāca ar nākamo pārbaudījumu – elektrības cenu celšanos, sagraujot ieceri produkciju piedāvāt lielveikaliem. “Šobrīd elektrības izmaksas ir lielas, ja šo pozīciju, elektrības izmaksas, izdosies samazināt, krietni samazināt, tad es varu domāt par lielveikaliem, jo šobrīd priekš lielveikala mana produkcija nav konkurētspējīga, pārāk dārgi izaug. Ir doma par atjaunojamo enerģiju, šobrīd vairāk doma ir par saules paneļiem, mēģināt projektos sakārtot to, lai tā pašizmaksa nokristos lejā, jo tiešām, salīdzinot ar pavasari, nenormāls lēciens ir elektrībā. Tas nozīmē, ka pašizmaksa ir milzīga.”

Bet ir vēl kāda problēma. Tā ir zinošu, savas jomas speciālistu trūkums, jo Latvijā tādus nesagatavo. Speciālistu trūkumu kā vienu no nozares problēmām min arī citās zivjaudzētavās, bet par to sagatavošanu būs jādomā, jo savvaļas zivju pārzveja un populācijas samazināšanās liek meklēt risinājumu, kas varētu palielināt iekšzemē audzēto zivju apjomu.

Zivjaudzētavas saimnieks saredz arī nākotnē Latvijā audzētām zivīm eksporta iespējas, tikai te ir jautājums par konkurētspējīgu cenu.


Foto: Freepik