Sarežģīta izvēle ģimenes ārstiem: trešā medmāsa vai lielāka alga

Kovids un tā sekas radījis pamatīgu pārslodzi ģimenes ārstu prakses, aizvien aktualizējot nepieciešamību algot papildus palīgus. Šobrīd Veselības ministrija šim mērķim sola meklēt nepieciešamos līdzekļus, piedāvājot arī iespēju izvēlēties saņemt papildus finansējumu par vakcināciju. Pagaidām tas gan būs īslaicīgs risinājums. Tikmēr ģimenes ārsti bažījas, vai nozarē vispār izdosies rast tik nepieciešamās papildus darba rokas.

Ģimenes ārstes Ilzes Strēles praksē Jelgavā šodien pieteiktas 25 vakcinācijas pret kovidu. Ārste ReTV Ziņām uzsver - vēl jāpaspēj piezvanīt kovida pacientiem un kontaktpersonām. Protams, ikdienas pacientu pieņemšana. Lai visu paveiktu, ģimenes ārste jau daudzus gadus algo trīs palīgus. Diviem atalgojumu sedz valsts, trešajam nākas to segt no ārsta prakses līdzekļiem. “Praksē ar 2700 pacientiem fiziski nav iespējams strādāt ar diviem vidējā personāla darbiniekiem. Citādāk nekas nenotiks. It sevišķi šajā kovida laikā, kad sarežģītas attālinātās konsultācijas,” saka Ilze Strēle, ģimenes ārsts, pediatrs Jelgavā.

Tāpēc ģimenes ārste atzīst: ja būtu iespējams izvēlēties, viņa par valsts līdzekļiem beidzot apmaksātu trešās personas darbu praksē. Šī ir viena no iespējām, kuru Veselības ministrija kā atbalstu ģimenes ārstiem virzīs saskaņošanai valdībā nākamā gada janvārī. “Tagad, domājot par nākamo gadu, mēs esam piedāvājuši saskaņošanai atbalsta pasākumu, kurā ģimenes ārstu prakses var izvēlēties – vai nu algot papildu darbinieku, diemžēl tikai uz šo te pandēmijas laiku, lai palīdzētu vakcinācijā, vai arī kā līdz šim - izvēlēties papildu finansējumu par katru savakcinētu personu. Par faktu, ka samaksā vairāk, pieņemsim, par savakcinētu cilvēku gados,” pauž Daniels Pavļuts, veselības ministrs (AP).

Ģimenes ārsts Māris Nātre no Valkas ReTV Ziņām uzsver, ka pandēmijas apstākļos ārstu prakse ir tik ļoti pārslogota, ka trešais palīdzīgu roku pāris ir absolūta nepieciešamība. Neatbildēts ir jautājums, kur šādus speciālistus atrast. “Ir milzīgs gan māsu, gan ārstu palīgu trūkums. Vismaz Valkas novadā. Ja tas atalgojums būtu konkurētspējīgs, atrast māsiņu, ārsta palīgu Valkā, piemēram, tas ir pilnīgi neiespējami,” norāda Māris Nātra, ģimenes ārsts Valkā.

Mediķis atzīst, praksē, visdrīzāk, nāksies izvēlēties papildus finansējumu par personu vakcināciju. “Māsiņas jau var saņemt nezin kādu atalgojumu, bet dienā jau ir tikai 24 stundas, katram ir savas fiziskās un psiholoģiskās rezerves, kas pamazām, pamazām izsīks,” saka Māris Nātra.

Daktere Gunta Ozola Limbažos ReTV Ziņām stāsta: trešais palīgs būtu ļoti svarīgs atbalsts arī viņas praksē. Ministrijas piedāvājums šo atbalstu saņemt tikai uz laiku noteikti apgrūtinās ārsta praksēm iespēju piesaistīt palīdzīgas rokas. “Vieglāk būtu daudzos gadījumos, kāds cilvēks, kurš šo darbu var savienot, Tur ir apzvanīšanas darbs, tur ir jāievada visas tās ziņas datorā. Tas ir diezgan darbietilpīgi, ko var veikt varbūt ne tieši tajā ne tajās rīta stundās prakses darbības laikā. Dažādi to darbu var sakārtot, līdz ar to nebūtu problēmas ar telpām,” pauž Gunta Ozola, ģimenes ārste Limbažos.

Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska ReTV Ziņās uzsver - ministrijas piedāvātās iespējas beidzot ir vismaz kaut kāda attieksme pret pārslodzi nozarē. Pagaidām gan nav precīzi zināms, cik daudz līdzekļu šim mērķim - trešā medicīnas darbinieka algošanai vai papildus finansējumam par vakcināciju valsts varētu piešķirt, vai valdībā to vispār apstiprinās. Tomēr ģimenes ārsti aizvien cer, ka izdosies panākt, lai finansējums trešās medicīnas māsas vai ārsta palīga algošanai būtu arī turpmāk.


Foto: Freepik