Sarunu festivāls “Lampa” – intelektuāls un ekonomisks ieguvums reģionam

Divu dienu garumā Cēsīs pulcējas ļaudis, kuri gatavi sarunāties par visdažādākajām tēmām. Šeit jau devīto reizi notiek festivāls “Lampa”. Šoreiz tā vadmotīvs “Ieklausīties, lai saprastu”. Izteikt savu viedokli un uzklausīt citus. Šī gada festivālā piedalīsies rekordliels runātāju skaits. Arī šoreiz neiztiks bez “politiķu cepiena”, kas ikreiz raisa vislielāko apmeklētāju interesi. 

Šogad festivālā “Lampa” iespējams apmeklēt vairāk nekā 300 dažādus pasākumus, kā runātāji piedalīsies 1077 visdažādu jomu pārstāvji. Festivāla vērtības saglabājas neminīgas jau kuro gadu, proti, brīva saruna par Latvijā aktuālām tēmām. Taču šogad festivāla īpašais aicinājums ir ieklausīties, lai saprastu. “Ieklausīties savās domās, ieklausīties citu cilvēku viedokļos, varbūt iepauzēt pirms atbildēt. Ja mācēsim sarunāties un klausīties, tad visi kopā varēsim labāku dzīves telpu veidot,” saka sarunu festivāla “Lampa” direktore Ieva Morica.

Festivāla programma tapusi konkursa kārtībā, kopā ar valsts pārvaldes iestādēm, dažādām nevalstiskajām organizācijām, uzņēmumiem. Sarunas aizrit gan diskusiju formā, gan arī ir iespēja līdzdarboties neformālās darbnīcās, spēlēs, performancēs. Morica: “Šogad ir gan tehnoloģiju jautājumi, mākslīgais intelekts, ilgtspējas tēmas, dažādi politiskie jautājumi, tai pašā laikā veselība: garīgā un mentālā, vardarbība.”

Tas, ka šāda vēriena festivāls jau kuro gadu notiek Cēsīs, ir milzu ieguvums reģionam kopumā. Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbegs uzsver, “Lampa” ir notikums, kad Cēsīs vienuviet pulcējās intelektuālākā sabiedrības daļa. Neatsverams ir arī festivāla ekonomiskais pienesums. “Šī nedēļas nogale ir izpārdota visiem, viesnīcām, ēdinātājiem. Reizēm ir tā, ka “Lampas” laikā sākot no Siguldas, līdz pat Valmierai viss ir aizņemts.”

“Lampas” apmeklētāji ir visdažādākā vecuma sabiedrība. Tā, piemēram, Valsts kancelejas telts piedāvā gan klausīties diskusijas, gan arī pašiem iesaistīties un nobalsot par savu Latvijas vērtību. 

Bagātīga programma sagatavota arī pašiem mazākajiem “Lampas” apmeklētājiem, iespējams izzināt tehnoloģijas, līdzarboties radošās aktivitātēs, kā arī vērot bērniem veidotas teātra izrādes. Savukārt sestdienas vakarā festivāla apmeklētāju viens no gaidītākajiem notikumiem “Politioķu cepiens”. Šoreiz komiķi sīki izpētījuši Ramonas Petravičas, Andas Čakšas, Didža Šmita un Ivara Ijāba biogrāfijas sīkumus. Morica: “Politiķu darba līgumā arī pienākās tādas lietas, kā tikt cepinātam uz “Lampas” skatuves, jo tā ir iespēja gūt lielu atpazīstamību.”

“Lampas” apmeklētāju skaits ik gadu aug, sasniedzot pat 20 tūkstošus, pēdējos gadus korekcijas gan ieviesa pandēmijas ierobežojumu, taču līdz ar to daudzi iemanījās interesējošās diskusijas vērot arī attālināti sev vēlamā laikā. 


#SIF_MAF2023


Foto: Evija Trifanova/LETA