“Sasala jūrīna”. Piecu minūšu pirmssajūta pirms svētkiem

Saulkrastos pēc divu gadu pārtraukuma ap 500 dejotāju tikās devītajā tautas deju festivālā “Sasala jūrīna”. Šoreiz festivāla trīs stundu garā programma vairāk bija veltīta vasarā gaidāmajiem Dziesmu un deju svētkiem, arī paši dejotāji ikgadējo festivālu uztvēra kā mazos dziesmu svētkus.

Aizvadītās nedēļas nogalē Saulkrastu sporta centrā atkal valdīja dejotprieks. Visas dienas garumā ap 500 dejotāju no 30 kolektīviem mēģināja veidot kopīgus deju rakstus, neskaitāmas reizes laboja virsvadītāju pamanītās kļūdas. Kā atzīst dejotāji, šis esot kā labs mēģinājums pirms gaidāmajiem Dziesmu un deju svetkiem. Grūtākais esot orientēties kopīgajā laukumā un zīmējumā. TDA “Ritenītis”dalībniece Anete saka: “Tu esi pieradusi pie savas skatuves. Kad pamainās vide, apkārt ir neliels apjukums, bet mēs tiekam galā.”

Siguldas, Ropažu, Ādažu un Saulkrastu novadu deju kolektīvu virsvadītāja Gunta Skuja: “Domāju, ka tas līmenis nav zemāks, kā tas bija 2018. gada svētkos, neraugoties uz to, ka bija tie divi pauzes gadi, nevarējām tik aktīvi strādāt. Dejotāji ir malači. Vadītāji ir ieguldījuši milzīgu darbu.”

Vakarā mēģinājumu tērpus nomaina tautas tērpi, skatītāju pārpildītā zālē sākas tautas deju festivāla “Sasala jūrīna” gandrīz trīs stundu garā programma, kurā šoreiz vairums deju ir no Dziesmu un deju svētku repertuāra. “Tā ir kā piecu minūšu pirmssajūta pirms lielajiem svētkiem,” saka Evita, vidējās paaudzes deju kolektīva “Mārupiešidalībniece.

Tautas deju festivāls “Sasala jūrīna”, kura nosaukums esot radies no Kurzemes lībiskā dialekta, Saulkrastos notika jau devīto reizi. Kā ReTV stāsta tā organizatore un idejas autore, sākotnēji bijis saulkrastiešu un trīs draugu kolektīvu sadancis, kas gadu gaitā pārvērties par vērienīgu festivālu, ko neesot spējis izjaukt pat pandēmijas radītais piespiedu pārtraukums. Festivāla “Sasala jūrīna” organizatore Judīte Krūmiņa: “Nevajadzēja savākt. Visi gaidīja un zvanīja, vai šogad būs “Sasala jūrīna”. Aizlieguma un problēmu mums nebija. Vairāk gribētāju, nekā mums ir vietas.”

Jau martā dejotāji satiksies reģionu deju skatēs, cerot vēlreiz tikties vasarā lielajos Dziesmu un deju svētkos, bet līdz tam gandrīz katru nedēļas nogali priecēs skatītājus visdažādākajos deju koncertos visā Latvijā.